Reklama

Pamiętaj o zmianie czasu. Pośpimy dłużej

Opublikowano:
Autor:

Pamiętaj o zmianie czasu. Pośpimy dłużej - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W tym roku po raz kolejny nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Znów też trzeba przesuwać zegarki.

Wprowadzony kilkanaście lat temu pomysł zmiany czasu z letniego na zimowy i z zimowego na letni miał na celu oszczędności na energii zużywanej na oświetlenie. Jak pokazują jednak badania  owe oszczędności są iluzoryczne, co wynika z rosnącej wydajności źródeł światła, a cała operacja zmiany czasu i przestawiania zegarków jest uciążliwa.

Od kilku lat pojawiają się inicjatywy zmierzające do rezygnacji ze zmiany czasu i pozostanie przy jednym z nich, prawdopodobnie letnim. To wymaga jednak zgody Unii Europejskiej i wprowadzenia jednolitego czasu we wszystkich krajach unijnych. Unijni urzędnicy poczynili pewne kroki w tym kierunku, a Komisja Europejska przeprowadziła  nawet konsultacje zbierając 4,6 mln odpowiedzi, z czego ponad 80 proc. było za zniesieniem zmiany czasu.

 Z badań wynika, że również prawie 70 proc.  Polaków opowiada się za rezygnacją ze zmiany czasu. Temat ten angażuje również polityków, a  największym orędownikiem zniesienia zmiany czasu jest Polskie Stronnictwo Ludowe,  które składało już odpowiednie projekty ustaw w tej sprawie w polskim parlamencie i zapowiada, że złoży ponowne.

W nocy z soboty na niedzielę 24 na 25 października będziemy musieli przestawić zegarki z godz. 3 na 2.


Czytaj także:


 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE