Reklama

Ogromne zmiany w Narodowym Programie Szczepień!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: KPRM

Ogromne zmiany w Narodowym Programie Szczepień! - Zdjęcie główne

Screen z konferencji online | foto KPRM

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od 12 kwietnia br. rozpoczynamy II etap szczepień. Na dzisiejszej konferencji prasowej poinformowano o nowych miejscach, gdzie będzie można się zaszczepić oraz o nowej formie kwalifikacji osób chętnych. Wprowadzono m.in. szczepienia w punktach drive thru oraz szczepienia w zakładach pracy!

Jedynie w kwietniu do Polski ma trafić ponad 5 mln szczepionek. Rząd zdecydował się zmienić Narodowy Program Szczepień.

- To jest coś więcej niż rządowy program. To egzamin. 

- tłumaczył na wstępie dzisiejszej konferencji premier RP Mateusz Morawiecki

Jakie zmiany?

W pierwszym etapie szczepienia były realizowane w przechodniach POZ oraz szpitalach tymczasowych i węzłowych. W drugim etapie ta lista zostanie poszerzona o jeden punkt przygotowany przez samorząd danego województwa, jeden szpital w powiecie, zakłady pracy (min. 500 pracowników), apteki i punkty drive thru. Szczepienia będą mogli wykonywać samodzielni ratownicy oraz pielęgniarki. 

- Teraz największym wyzwaniem będzie wydajność.

- podkreślał Michał Dworczyk, szef KPRM.

Zmiany dotyczą także kwalifikacji do szczepień. Poszerzone zostało także grono osób, które może dokonać szczepienia!

Pacjenci w II etapie dostaną kwestionariusz, który uzupełnią sami i na podstawie odpowiedzi w nim zawartym zostanie podjęta decyzja o kolejności szczepienia danej osoby. Wszelkie wątpliwości w kwestionariuszach mają weryfikować osoby wykonujące szczepienie. 

Na konferencji prasowej premier RP poinformował także o celach. 

- Do końca II kwartału br. chcemy wykonać 20 mln szczepień. Do końca sierpnia chcemy zaszczepić wszystkich, którzy wyrażą chęć zaszczepienia. 

- przekonywał Mateusz Morawiecki. 

Rejestracja do szczepień w ramach II etapu rozpocznie się 12 kwietnia i będzie również realizowane z podziałem na wiek. Rocznik 1962 będzie pierwszym rocznikiem, który weźmie udział w rejestracji, która potrwa przez kolejne dwa tygodnie, aż do rocznika 1973. Każdego dnia uruchomiona zostanie kolejna grupa wiekowa. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy