Reklama

Ograniczenia handlu w galeriach ogłoszono bezpodstawnie [WYWIAD]

Opublikowano:
Autor:

Ograniczenia handlu w galeriach ogłoszono bezpodstawnie [WYWIAD] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Z Robertem Wróblem, dyrektorem ds. marketingu w Centrum Kulturalno - Handlowym „Millenium Hall” w Rzeszowie, rozmawiamy o ograniczeniu handlu w galeriach handlowych i wyzwaniach, jakie politycy zamykający możliwość handlu, stawiają przed branżą.

Rafał Bolanowski: Ta decyzja była konsultowana z branżą? Wiedzieli Państwo co was czeka?


Robert Wróbel: Niestety na konsultacje z udziałem szerokiego przedstawicielstwa branży zabrakło czasu. Po wiosennym lockdownie było go wystarczająco dużo  na przeprowadzenie konsultacji i przygotowanie naszego sektora na drugą falę skutków pandemii. 


RB: Z czego taki stan rzeczy wynika - z nieodpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w galeriach czy  zwykłego „widzimisię" rządzących? 


RW: Trudno dyskutować na temat logiki niektórych decyzji związanych  z obostrzeniami, biorąc pod uwagę chociażby statystki pokazujące miejsca z największą ilością zakażeń i w ślad za tym porównując pod tym względem miejsca i obiekty, które swoje działalności mogą prowadzić lub nie. Nam przede wszystkim najbardziej zależy na zdrowiu i bezpieczeństwie  wszystkich osób odwiedzających Millenium Hall. Dołożyliśmy wszelkich starań i wprowadziliśmy wiele procedur aby przebywanie w obiekcie było bezpieczne. Rozwiązania te od maja generują szereg kosztów, których żadne wcześniejsze budżety nie przewidywały. Millenium Hall posiada bardzo przestronne pasaże, które umożliwiają zachowanie bezpiecznego dystansu klientów a dodatkowo w sposób ciągły wymieniane jest powietrze zapewniając dostęp świeżego poprzez system filtrów eliminujących zanieczyszczenia i wirusy. Paradoksalnie przebywanie na naszych pasażach praktycznie  może okazać się bezpieczniejsze od pobytu na zewnątrz.


RB: Uważa Pan, że w temacie bezpieczeństwa galerię zdały egzamin?


RW: A słyszał Pan o ogniskach zakażeń w galeriach handlowych? Według wszystkich dostępnych statystyk nie odnotowano.


RB: Może być przecież tak, że restauracje przy rynku padną a w ich miejscu pojawią się odzieżówki.


RW: Taki scenariusz wydaje  się niemożliwy z bardzo wielu powodów.


RB: Termin ograniczenia handlu do 29 listopada nie jest przypadkowy. Nie obawiacie się, że galerię zostaną ponownie otwarte na świętą po to jedynie by ponownie je zamknąć po ich zakończeniu.


RW: Okres świąteczny to najlepszy czas w roku i ten sezon już się rozpoczął. Wszyscy liczyli na odrobienie chociaż części strat po wcześniejszym zamknięciu. Jeśli nastąpi tylko chwilowe uruchomienie naszych działalności to nie wiadomo ile firm to przetrwa.


RB: Na co podczas pierwszego lockdownu mogli liczyć najemcy MH? Tym razem będzie podobnie?


RW: Zarówno właściciel Millenium Hall jak i najemcy od maja włożyli bardzo dużo wysiłku i środków w to, żeby zachęcić klientów do  odwiedzania Millenium Hall po pierwszym zamknięciu obiektu. Jako partnerzy podejmowaliśmy szereg wspólnych działań aby przetrwać ten trudny okres i mamy nadzieję, że starczy nam energii aby te wysiłki powtórzyć.


RB: Szacujecie już straty?


RW: Straty dla wszystkich są ogromne.


RB: Czy galerie mogą liczyć na wsparcie banków(np. nisko oprocentowane kredyty) ? 


RW: Nie.


RB: Nie czujecie się - jako branża - traktowani bez szacunku przez władze? 


RW: Nie rozumiemy dlaczego galeria handlowa, która przestrzega zasad sanitarnych jest zamykana podczas gdy inne działalności handlowe, np. markety budowlane, duże sklepy przy ulicach mogą funkcjonować. Takie podejście postrzegamy jako nierówne traktowanie podmiotów gospodarczych będące tak naprawdę wykluczeniem.


RB: Czy możemy spodziewać się protestów galerii tak jak rolników, kobiet, gastronomii i branży fitness?


RW: Galerie to tysiące ludzi, którzy znajdują tam zatrudnienie dlatego krzywdzące decyzje o niekontrolowanych obostrzeniach w prowadzeniu działalności gospodarczej mogą wymusić sytuacje o których na chwilę obecną nawet nie myślimy.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE