Reklama

"Odmrażanie" oświaty [AKTUALIZACJA]

Opublikowano:
Autor:

"Odmrażanie" oświaty [AKTUALIZACJA] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rząd luzuje kolejne obostrzenia. Od 6 maja istnieje możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli, oczywiście pod pewnymi wymogami sanitarnymi. 25 maja dla uczniów klas 1-3 otwarte zostaną szkoły podstawowe, ale tylko na zajęcia opiekuńczo-wychowawcze i konsultacje dla ośmioklasistów.

25.05:

Dobre wieści z Sandomierza. Wyniki wszystkich testów na obecność koronawirusa przeprowadzonych u nauczycieli i pozostałych pracowników sandomierskich placówek oświatowych są ujemne. Badaniom zostały poddane osoby, które w poniedziałek wróciły do pracy w żłobkach, przedszkolach i szkołach podstawowych. Przebadano 145 osób.    

23.05:

Od 25 maja szkoły będą prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w świetlicach dla klas 1-3, zajęcia rewalidacyjne oraz konsultacje dla ośmioklasistów. Według naszych informacji zainteresowanie ze strony rodziców nie jest duże i na zajęcia przyjdzie bardzo mało dzieci.

Tymczasem w Sandomierzu wszyscy nauczyciele i pracownicy obsługi placówek oświaty, którzy rozpoczynają po przerwie pracę w sandomierskich żłobkach, przedszkolach i szkołach podstawowych zostali poddani badaniom pod kątem koronawirusa. Badania rozpoczęły się w czwartek, 21 maja, a zakończyły w sobotę, 23 maja. Poddanych im zostało 40 pracowników żłobków i przedszkoli oraz 95 – szkół podstawowych.

- Wzorem Łodzi postanowiłem zlecić przebadanie naszych pracowników oświaty, by mieć pewność, że do pracy z dziećmi dopuszczamy osoby zdrowe. Ci, którzy są mieszkańcami województwa świętokrzyskiego, zostali poddani badaniom w ramach projektu urzędu marszałkowskiego, który – jak się okazało – pozwala wykonać testy na koronawirusa nie tylko personelowi medycznemu, ale również nauczycielom. Mieszkańcy Podkarpacia zatrudnieni w naszych placówkach mieli zrobione testy serologiczne. Za nie będziemy musieli nieco więcej zapłacić.

- mówi Marcin Marzec, burmistrz Sandomierza.

17.05:

Od poniedziałku, 18 maja wszystkie 13 miejskich przedszkoli w Stalowej Woli świadczyć będzie usługi opiekuńcze. W pierwszej kolejności opieką objęte będą dzieci rodziców, którzy z uwagi na pracę zawodową nie mogą sprawować pieczy nad swoimi dziećmi.

Przedszkola będą działały w reżimie sanitarnym: każdy rodzic decydując się na przyprowadzenie dziecka do przedszkola będzie zobowiązany do wypełnienia oświadczenia, w którym zadeklaruje się między innymi do przestrzegania nowych reguł, do przyprowadzania zdrowego dziecka, bez objawów chorobowych, a także do wyrażenia zgody na pomiar temperatury termometrem bezdotykowym zarówno u dziecka, jak i u osoby przyprowadzającej. Każde z przedszkoli zostało przygotowane do przyjęcia dzieci: z sal zostały usunięte dywany, pluszaki i zabawki, czyli rzeczy, których nie da się łatwo zdezynfekować. Wszystkie przedszkola zostały wyposażone w środki ochrony, w tym płyny dezynfekujące, maseczki, przyłbice, fartuchy i rękawiczki.

15.05:

Oficjalnie: od 18 maja otwarte zostaną w Tarnobrzegu wszystkie miejskie żłobki i prawie wszystkie przedszkola. Są dwa wyjątki, to Przedszkola numer 5 i 17 nie mogą być otwarte. Ma to związek z wymogami sanitarnymi, a dokładnie z konkretnym podłóg w tych placówkach - całość ma potrwać miesiąc. Posłuchaj co otwarciu żłobków i przedszkoli mówi Dariusz Bożek, prezydent Tarnobrzega.

14.05:

Nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia na stronie Urzędu Miasta Tarnobrzega, ale żłobki i przedszkola już informują o tym, że zgodnie z decyzją Prezydenta Miasta Tarnobrzega z 14 maja dzieci mogą powrócić do placówek od 18 maja. Obecnie placówki informują rodziców o tym jakie obostrzenia sanitarne są związane z ponownym otwarciem placówek edukacyjno-wychowawczych.

Od 18 maja dzieci będą mogły wrócić do samorządowych żłobków i przedszkoli w Nowej Dębie, a także do przedszkoli w Gorzycach i Furmanach (gmina Gorzyce).

11.05:

W poniedziałek, 25 maja, wznowią funkcjonowanie samorządowe żłobki i przedszkola w Sandomierzu.  Jak poinformował włodarz miasta trwa teraz dostosowanie placówek do nowych wymogów sanitarnych.

- Decyzję podjąłem po spotkaniach z dyrektorami żłobków i przedszkoli, po rozmowach z członkami działających tam związków  zawodowych oraz radnymi, po konsultacjach z sanepidem, a także po zasięgnięciu opinii świętokrzyskiego kuratora oświaty. Jesteśmy zobligowani do spełnienia szeregu wymagań i wytycznych, mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom, rodzicom i pracownikom.

- poinformował burmistrz Sandomierza Marcin Marzec.

5.05, godz. 18:34:

W Tarnobrzegu jeszcze nie zapadła decyzja kiedy mają być otwarte publiczne żłobki i przedszkola. Samorząd już zabezpieczył odpowiednie środki dezynfekujące oraz termometry dla każdej placówki.

- Na pewno nie nastąpi to 6 maja, nie będzie takiej możliwości w tym tygodniu. Opracowywane są procedury bezpieczeństwa. Dyrektorzy dopiero zaczęli kontaktować się z rodzicami, żeby poznać liczbę zainteresowanych posłaniem dzieci do placówek.

- mówi rzecznik prasowy Urzędu Miasta Tarnobrzega Wojciech Lis.

Burmistrz Niska także nie podjął decyzji. Być może planowane otwarcie nastąpi 11 lub 18 maja.

5.05, godz. 10:18:

Publiczne żłobki i przedszkola w Stalowej Woli pozostaną zamknięte. Przynajmniej na razie.

- Publiczne przedszkola i żłobki w Stalowej Woli nie zostaną otwarte w dniu 6 maja. Jedynie 15 procent rodziców zgłosiło chęć posłania swoich dzieci do przedszkoli w tym okresie. Spośród 1499 dzieci zostało zgłoszonych 226 dzieci w 13 przedszkolach na terenie miasta. W szkolnych oddziałach przedszkolnych chęć udziału w zajęciach zgłosiło tylko 9 spośród 180 wszystkich dzieci. W dwóch żłobkach spośród 185 dzieci zostało zgłoszonych 65 dzieci. Ankieta była przeprowadzona wśród rodziców przez każdą placówkę. Od samego początku epidemii podejmuję decyzje, które maksymalnie mają zwiększyć bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców Stalowej Woli. Wspólny wysiłek i poświęcenie, odpowiedzialność mieszkańców oraz zachowywanie zasad separacji przynosi dobre efekty. Niestety nasz powiat był miejscem wielu ognisk koronawirusa, a liczba zakażonych jest jedną z większych w województwie podkarpackim. Podejmując taką decyzję trzeba zważyć wszystkie okoliczności, głos rodziców, pracowników placówek oraz sytuację epidemiczną w naszym najbliższym otoczeniu. Jednocześnie nie można przejść obojętnie wobec zmartwienia rodziców, którzy ze względów zawodowych potrzebują pomocy i opieki nad dziećmi. W związku z tym rozważamy ograniczone otwarcie przedszkoli. Nastąpi to nie wcześniej niż od dnia 18 maja zapewniając opiekę tylko dla dzieci, których rodzice ze względów zawodowych nie mogą zostać z dziećmi w domu. Otwarcie żłobków odbędzie się w drugiej kolejności i nastąpi po 24 maja. Dokładne daty otwarcia przedszkoli i żłobków będą podawane z odpowiednim wyprzedzeniem po bieżącej analizie sytuacji zagrożenia epidemicznego w naszym mieście. Zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 24 maja i zgodnie z nowymi zasadami jest przyznawany również rodzicom, którzy niezależnie od otwarcia przedszkola i żłobka podejmą decyzję o pozostaniu w domu. Decyzja o nieotwieraniu żłobków i przedszkoli została podjęta po szerokich konsultacjach.

- mówi Lucjusz Nadbereżny, prezydent miasta.

30.04, godz. 14:51:

Prezydent Przemyśla Wojciech Bakun postanowił podejść do sprawy ponownie. Zapowiedział przeprowadzenie dyskusji z dyrektorami placówek edukacyjnych oraz z udziałem rodziców jakie istnieją realne szanse na otworzenie przedszkoli i żłobków, a także ilu rodziców faktycznie jest zainteresowanych posłaniem swoich dzieci do nich.

- Przed nami kolejne wyzwanie; zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa zarówno dzieciom, rodzicom jak i kadrze pracującej w przedszkolach jest naszym priorytetem. Jestem jednak pewien, że przy wspólnym wysiłku, spełnieniu wszystkich wymogów sanitarnych, współpracy wychowawców i rodziców uda nam się w sposób bezpieczny przeprowadzić powrót naszych najmłodszych do przedszkoli. Na poniedziałek zaplanowane jest posiedzenie zespołu podczas, którego zostaną podjęte wiążące decyzje dotyczące terminu otwarcia przedszkoli. Osobiście liczę na to, że uda nam się to już 6 maja (środa).

- informuje prezydent Bakun.

Tarnobrzeski magistrat powoli przymierza się do otwarcia na nowo żłobków i przedszkoli, ale na pierwszym miejscu stawia bezpieczeństwo najmłodszych!

- Zgodnie z sugestią premiera przymierzamy się do otwarcia prowadzonych przez gminę żłobków i przedszkoli. Placówki, co zresztą też wynika z wytycznych rządu, miałyby prowadzić wyłącznie zajęcia opiekuńcze, nie dydaktyczne. Nastąpi to jednak dopiero po zapewnieniu pełnego bezpieczeństwa dzieciom, nauczycielom i opiekunom. Ważna będzie też dla nas opinia rodziców tarnobrzeskich dzieci. O terminie otwarcia przedszkoli i żłobków poinformujemy w najbliższym możliwym czasie.

- mówi Wojciech Lis, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Tarnobrzegu.

30.04, godz. 9:57:

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od 6 maja otwarte będą żłobki i przedszkola, dodając, że stanie się to pod szczególnym "reżimem sanitarnym". Do informacji przekazanych przez rząd odnieśli się przedstawiciele miast i samorządów. Władze Warszawy i Łodzi zapowiedziały już, że nie otworzą żłobków i przedszkoli we wskazanym terminie. Co zrobią podkarpaccy samorządowcy?

Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny o zdanie zapytał rodziców.

- Zwracam się do Rodziców dzieci uczęszczających do publicznych przedszkoli oraz żłobków w Stalowej Woli o opinię na temat możliwego otwarcia tych placówek od dnia 6 maja. Nie tylko jako prezydent miasta, ale przede wszystkim tata przedszkolaka mam swoje jednoznaczne zdanie w tym temacie. Chciałbym poznać również Państwa opinie w tej sprawie i po konsultacjach podjąć dobrą decyzję.

- napisał na Facebooku.

Kiedy tylko pozostali podkarpaccy samorządowców przekażą swoje stanowisko to natychmiast będziemy o tym informować.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE