Reklama

Od 8 stycznia e-skierowania stają się standardem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Od 8 stycznia e-skierowania stają się standardem  - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości E-skierowanie umożliwi pełną, elektroniczną obsługę procesu skierowania na leczenie – od momentu wystawienia skierowania do momentu realizacji.

Od 8 stycznia br. zaczyna działać ustawowy obowiązek wystawiania w Polsce e-skierowań, które lekarz wystawia w systemie informatycznym, nadając skierowaniu czterocyfrowy kod. Pacjent może później z łatwością odczytać ten kod na swój telefon komórkowy lub na adres poczty elektronicznej.

W momencie realizacji e-skierowania wystarczy, że pacjent poda swój pesel oraz czterocyfrowy kod i nie musi przejmować się tym, że zapomniał jakichkolwiek dokumentów.

Skierowania w nowej formie będą wystawiane na:

Zabiegi i badania w poradniach specjalistycznych,

leczenie w szpitalu,

badania medycyny nuklearnej, 

tomografie komputerową, 

rezonans magnetyczny, 

badania endoskopowe przewodu pokarmowego,

badania echokardiograficzne płodu.

W pozostałych przypadkach mają nadal obowiązywać skierowanie w starej (papierowej) formie. 

Co zyskasz dzięki e-skierowaniu?

nie musisz dostarczać skierowania osobiście w terminie 14 dni — wystarczy rejestrując się osobiście lub telefonicznie podać 4-cyfrowy kod i PESEL (to ważne szczególnie dla osób samotnych i schorowanych),

nie będziesz wracać do lekarza z powodu nieczytelności ręcznie wypisanego dokumentu,

nie zgubisz e-skierowania — jest zapisane na Internetowym Koncie Pacjenta; świadczeniodawca zawsze może odtworzyć kod e-skierowania, które wystawił, a Ty możesz sprawdzić kod na swoim IKP,

możesz (Ty lub upoważniona przez Ciebie osoba) śledzić historię leczenia na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) i w każdym momencie sprawdzić historię e-skierowań,

zmniejszą się kolejki spowodowane tym, że pacjenci zapisują się do kilku placówek na podstawie jednego skierowania — po dokonaniu pierwszego zapisu e-skierowanie zostanie automatycznie przypisane do placówki i nie będzie można go jednocześnie zarejestrować w innej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy