Reklama

Od 28 grudnia mamy kwarantannę narodową! Zobacz jakie obowiązują obostrzenia

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Od 28 grudnia mamy kwarantannę narodową! Zobacz jakie obowiązują obostrzenia - Zdjęcie główne

foto Pexels

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zobacz pełną listę obostrzeń sanitarnych, które obowiązują od 28 grudnia w trakcie kwarantanny narodowej.

Choć w rozporządzeniu jest mowa o tym, że między 31 grudnia, godziną 19 a 1 stycznia, godziną 6 obowiązuje zakaz przemieszczania się to premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że nie ma żadnej godziny policyjnej, a szef rządu apeluje aby pozostać w domu.

Zgodnie z rozporządzeniem w dniach 28 grudnia - 17 stycznia nie będą mogły działać: dyskoteki i kluby nocne oraz baseny, aquaparki, siłownie, stoki narciarskie, kluby i centra fitness, z wyłączeniem tych działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów. Zlikwidowana została furtka pozwalająca działać klubom fitness pod pozorem przygotowań osób ćwiczących do zawodów sportowych. Zwolnienie ma dotyczyć: zawodników będących członkami kadry narodowej lub reprezentacji olimpijskiej, lub reprezentacji paraolimpijskiej, lub uprawiających sport w ramach ligi zawodowej w rozumieniu tej ustawy, lub dzieci i młodzieży uczestniczącej we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy.

Hotele będą dostępne tylko dla służb mundurowych, medyków i pacjentów szpitali specjalistycznych. Otwarte będą też hotele pracownicze.

Zakazuje się organizowania zgromadzeń, z wyłączeniem zgromadzeń organizowanych na podstawie zawiadomienia albo decyzji, przy czym nie może w nich uczestniczyć więcej niż 5 osób. Należy zakrywać usta i nos, a uczestnicy są także zobowiązani do zachowania co najmniej 1,5 m odległości między sobą. Odległość pomiędzy zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m. Do limitu 5 osób na imprezach organizowanych w domu nie będzie się wliczało zarówno gospodarzy spotkania, jak i osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.

W kościołach nadal obowiązuje limit maksymalnie 1 osoby na 15 m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m. W świątyniach i obiektach kultu religijnego nadal obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. 

W obiektach handlowych lub usługowych o powierzchniach powyżej 2000 m.kw. będzie obowiązywał zakaz handlu detalicznego. W galeriach będą jednak mogły działać sklepy spożywcze, apteki, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne, budowlane, meblowe, z akcesoriami samochodowymi, usługami telekomunikacyjnymi.

Zakaz prowadzenia działalności usługowej nie dotyczy zakładów i placówek: fryzjerskich, kosmetycznych, optycznych, medycznych, bankowych, pocztowych, polegających na wydawaniu i odbieraniu przesyłek, ubezpieczeniowych, naprawy pojazdów, myjni samochodowych, ślusarskich, szewskich, krawieckich, pralniczych oraz gastronomicznych polegających wyłącznie na przygotowywaniu żywności na wynos.

Od 28 grudnia do 17 stycznia osoby przebywające w galeriach handlowych, sklepach, stacjach paliw oraz na targowiskach mają obowiązek nosić rękawiczki jednorazowe lub stosować środki do dezynfekcji rąk.

W przypadku obiektów i placówek o powierzchni nie większej niż 100 m.kw może przebywać jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 10 m.kw. Z kolei w przypadku obiektów i placówek o powierzchni większej niż 100 m.kw. może przebywać jednocześnie 1 osoba na 15 m.kw.

PODRÓŻE

Do 17 stycznia wstrzymany zostaje pasażerski transport kolejowy wykonywany z przekroczeniem granicy kraju, która jest zewnętrzną granicą Unii Europejskiej. Do tego samego dnia osoba przekraczające granicę w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium RP jest zobowiązana przekazać Straży Granicznej informację o adresie miejsca zamieszkania lub pobytu, w którym będzie odbywać obowiązkową kwarantannę. Powinna również przekazać swój numer telefonu.

Osoba po przekroczeniu zewnętrznej granicy Unii Europejskiej jest zobowiązana do odbycia obowiązkowej dziesięciodniowej kwarantanny - licząc od dnia następującego po przekroczeniu granicy.

Obowiązek odbycia kwarantanny dotyczy także osób przekraczających granicę statkiem powietrznym, transportem kolejowym, a także pojazdem publicznego transportu zbiorowego: przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 9 osób łącznie z kierowcą; służącym do wykonywania międzynarodowego transportu drogowego, lub niezarobkowego międzynarodowego przewozu drogowego, lub międzynarodowego przewozu regulowanego lub kombinowanego; pojazdem przeznaczonym konstrukcyjnie powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą w zarobkowym transporcie międzynarodowym osób.

Brak kwarantanny dotyczy osób zaszczepionych (czyli takie, które przyjmą dwie dawki szczepionki).

W przypadku podróży transportem zbiorowym kwarantanny nie muszą odbywać osoby przekraczające granicę wewnętrzną w ramach wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Polsce lub kraju sąsiadującym - załogi statków powietrznych, kierowcy wykonujący przewóz drogowy w ramach transportu międzynarodowego czy żołnierze.

Oczywiście, aby zostać zwolnionym z kwarantanny należy posiadać podczas przekraczania granicy stosowne dokumenty potwierdzające cel przyjazdu do Polski lub kwalifikacje zawodowe.

OBOSTRZENIA BEZ ZMIAN:

Osoby poniżej 16. roku życia od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16 mogą przemieszczać się tylko z opiekunem

W zgromadzeniach może uczestniczyć maksymalnie pięć osób

Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji (styp)

Zamknięte są siłownie, kluby fitness i aquaparki

Zamknięte są restauracje i bary, a posiłki mogą być wydawane tylko na wynos

Żłobki i przedszkola funkcjonują bez zmian

W sklepach i kościołach może przebywać maksymalnie jedna osoba na 15 m kw. pomieszczenia

W sklepach od poniedziałku do piątku w godz. 10-12 obowiązują tzw. godziny dla seniorów

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy