Reklama

Od 1 lipca 500+ na pierwsze dziecko [NIEZBĘDNIK]

Opublikowano:
Autor:

Od 1 lipca 500+ na pierwsze dziecko [NIEZBĘDNIK] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mamy dla Ciebie garść informacji, które przydadzą Ci się przy składaniu wniosku o świadczenie.

Od 1 lipca świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało na wszystkie dzieci, bez względu na dochody rodziny. W nowej odsłonie programu wsparcie trafi w sumie do 4,4 mln rodzin. Ze świadczenia skorzysta ok. 6,8 mln dzieci w całej Polsce. Te pieniądze stanowić będą realne wsparcie rodzin i inwestycję w przyszłość dzieci.

Kiedy złożyć wniosek?

Wnioski online o przyznanie świadczenia będzie można składać od 1 lipca, a drogą tradycyjną – od 1 sierpnia.

Warto pamiętać, że złożenie wniosku do końca września gwarantuje rodzinom wypłatę świadczenia z wyrównaniem od lipca. Złożenie wniosku w okresie lipiec - sierpień oznacza, że świadczenie z wyrównaniem od lipca zostanie wypłacone najpóźniej do 31 października. Złożenie wniosku we wrześniu daje gwarancję wypłacenia świadczenia, z wyrównaniem od lipca, najpóźniej do 30 listopada. Uwaga, jeśli rodzic dziecka złoży wniosek po 30 września, świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.

Co jeszcze się zmieni?

Wprowadzony zostanie szczególny 3-miesięczny termin – liczony od dnia urodzenia dziecka – na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowonarodzone dziecko. Złożenie wniosku w tym czasie będzie gwarantowało przyznanie świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka. Dzisiaj rodzice mają na to 1 miesiąc.

Od 1 lipca wejdzie w życie również rozwiązanie pozwalające na przyznanie – z zachowaniem ciągłości – świadczenia wychowawczego drugiemu z rodziców dziecka w przypadku śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane (lub który zmarł przed rozpatrzeniem złożonego wniosku). Dzisiaj w takiej sytuacji z dniem śmierci jednego z rodziców prawo do przyznanego świadczenia wygasa, gdyż jest to świadczenie osobiste, niezbywalne i niepodlegające dziedziczeniu.

Dane statystyczne dot. woj. podkarpackiego

W ramach Programu „Rodzina 500+” w latach 2016–2019 (do maja br.) do podkarpackich rodzin trafiło ok. 4 mld 448 mln zł, z tego. Na chwilę obecną świadczenie wychowawcze przyznane jest na około 224 tys. dzieci. Z szacunkowych danych wynika, że wszystkich uprawnionych do świadczenia wychowawczego będzie około 396 tys. dzieci. Dodatkowo objętych programem „Rodzina 500+” zostanie ponad 172 tys. dzieci.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE