Reklama

Nowy sprzęt w Podkarpackim Centrum Onkologii

Opublikowano:
Autor:

Nowy sprzęt w Podkarpackim Centrum Onkologii  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie zakończony został projekt rozbudowy i zakupu akceleratora z wyposażeniem. Nowoczesny aparat pozwoli na precyzyjne naświetlanie zmian nowotworowych. Wartość projektu to prawie 24 mln zł.

- To bardzo ważna inwestycja. Czwarty akcelerator przełoży się nie tylko na wzrost wykonywanych dziennie procedur, ale także zwiększy komfort pacjentów. Umożliwi zastosowanie szerokiej gamy najnowocześniejszych technik radioterapii

– podkreślił Stanisław Kruczek, członek zarządu województwa podkarpackiego.

Zamontowany przyspieszacz, reprezentuje najnowszy poziom technologii medycznych. Umożliwia sprawdzanie, w czasie rzeczywistym ułożenia chorego i jego modyfikację, bez konieczności poruszania pacjenta. Aparat wyposażony jest w stół, który ma sześć stopni ruchomości, co umożliwia przesuwnie nim w płaszczyźnie podłużnej i poprzecznej oraz eliminację rotacji. Wszystko po to, by chory był napromieniany w sposób bezpieczny oraz bardzo precyzyjny.

Drugi zakupiony aparat umożliwi wprowadzenie radioterapii stereotaktycznej. Drugą ważną opcją jest system bramkowania oddechowego, umożliwiający śledzenie toru oddechowego pacjenta w trakcie leczenia. Dodatkowo przyspieszacz posiada funkcję umożliwiającą generowanie wiązek o bardzo wysokiej mocy dawki (najwyższej z dostępnych na świecie) w celu maksymalnego skrócenia czasu jednego seansu radioterapii, co wpływa na precyzję i komfort leczenia chorego.

Dzięki zintegrowanym systemom oraz możliwościom wykonywania tak zwanej terapii łukowej i dynamicznej, całkowity czas napromieniania (wliczając w to czas na ułożenie pacjenta) to około 5-6 minut, z czego sam proces naświetlania trwa zaledwie sekundy. Dotychczas, standardowy czas seansu wynosił w przybliżeniu 20 minut .

W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie z radioterapii korzysta rocznie ok. 1300 pacjentów, a do roku 2025 liczba ta jeszcze się zwiększy. Obecnie Kliniczny Zakład Radioterapii przeprowadza 25 procedur naświetleń dziennie na każdym z trzech działających aparatów.

Zrealizowana inwestycja przyczyni się to do zoptymalizowania procesu leczenia, dostępu do najnowocześniejszych metod teleradioterapii, jak również optymalizacji kosztów całego procesu leczenia radioterapeutycznego. Zminimalizuje także narażenie chorego na powikłania popromienne oraz znaczne poprawi komfort pacjentów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE