Reklama

Niepowtarzalna wystawa w Markowej. Musisz to zobaczyć!

Opublikowano:
Autor:

Niepowtarzalna wystawa w Markowej. Musisz to zobaczyć! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wystawa „Sprawiedliwi Powstańcy ‘44” to projekt zrealizowany przez Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. Ekspozycja będzie dostępna w okresie od 1 sierpnia do 3 października w Markowej, a także na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Jak mówi Katarzyna Nowicka, specjalista ds. promocji i animacji w muzeum w Markowej, kolejna rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego to nie tylko okazja do spojrzenia na ten bohaterski zryw pod kątem analiz historycznych, ale także sposobność do bliższego poznania jego uczestników oraz ich wzruszających i inspirujących historii.

- Na powstańców warszawskich można i trzeba spoglądać z wielu perspektyw. My wybieramy własną, skupiając się na tych, którzy poza doświadczeniem powstańczym poszczycić się mogą pomocą udzielaną skazanym przez okupanta na zagładę Żydom - podkreśla przedstawicielka muzeum.

- To właśnie oni, Sprawiedliwi Powstańcy’44, a więc ci, którzy obok odznaczeń przyznanych im w uznaniu męstwa wojennego, posiadają też przyznany przez izraelski instytut Yad Vashem tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata (otrzymywany często wraz ze znajomymi i rodzinami), są bohaterami tej wystawy - dodaje.

Polsko- angielska wystawa 

Treści wystawy prezentowane są w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej. - Projekt jest wystawą mobilną. Istnieje możliwość wypożyczenia wystawy, w tym celu należy skontaktować się z Organizatorem - nadmienia Katarzyna Nowicka.
Wybrane postaci różni tak wiele – wiek, płeć, pochodzenie społeczne, poglądy polityczne, zainteresowania. Mimo to nietrudno dostrzec wspólny mianownik – wierność uniwersalnym wartościom, nonkonformizm, zaangażowanie i odpowiedzialność.
Prezentowane biogramy to historie podwójnej walki.

Pierwsza to bezpośrednie starcie z niemieckim okupantem, prowadzone na barykadach powstańczej Warszawy, w komórkach wywiadowczych, radiostacjach, fabrykach, szpitalach polowych. Druga to walka z nim w ukryciu, w tajemnicy, odbywająca się pod murami getta, w kryjówkach stających się schronieniem dla eksterminowanych Żydów, w biurach organizujących fałszywe dowody tożsamości. I jedna, i druga to przejaw troski o pokrzywdzonych współobywateli i ojczyznę.

Obie prowadzone są w poczuciu bezsilności, gniewie i wszechobecnym strachu – w każdym wypadku realną ceną za sprzeciw wobec dokonującej się krzywdy jest śmierć. W tle wciąż pozostaje wyniszczona kilkuletnią okupacją Polska, zmagająca się z nazistowskim i sowieckim wrogiem.

Przeróżne zbiory 


Na wystawie wykorzystano materiały ze zbiorów Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, a także z: Archiwum Rodziny Trzeciaków, Beit Lohamei Haghetaot/Ghetto Fighters’ House Museum, Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie, Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE