Reklama

Nie żyje stalowowolski twórca Solidarności

Opublikowano: czw, 25 lip 2019 13:23
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak podała dziś Diecezja Sandomierska, w wieku 66 lat po długiej i ciężkiej chorobie, 23 lipca zmarł Stanisław Krupka, jeden z twórców i wybitnych liderów NSZZ "Solidarność" w Stalowej Woli.

Stanisław Krupka urodził się w 1953 roku w Stalowej Woli.

 

W czerwcu 1976 roku uczestniczył w akcji protestacyjnej na Narzędziowni w Hucie Stalowa Wola. Od września 1980 był w "Solidarności", a 9 września 1980 współorganizował strajk na swoim wydziale mający na celu zgodę na działalność nowego Związku w HSW. Był pierwszym przewodniczącym Zarządu Regionu “Ziemia Sandomierska” NSZZ “Solidarność”. Członkiem Krajowej Komisji Porozumiewawczej NSZZ “Solidarność” w Gdańsku.

 

Delegatem na I Krajowy Zjazd NSZZ “Solidarność” w Gdańsku, przewodniczącym Regionalnego Komitetu Strajkowego NSZZ “Solidarność” w rozmowach z Międzyresortową Komisją Rządową i władzami województwa. Był internowany w stanie wojennym 13 grudnia 1981 roku w Ośrodku Odosobnienia w Załężu k. Rzeszowa, Kielcach-Piaskach i Nowym Łupkowie; został zwolniony 7 grudnia 1982 roku. Wielokrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany przez SB. Od 1983 działał w Duszpasterstwie Ludzi Pracy przy parafii Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli.

Był przewodniczącym Rady Miejskiej w Stalowej Woli. Uchwałą Rady Miejskiej w Stalowej Woli z 10 listopada 2000 roku został wpisany do “Księgi Zasłużonych dla Miasta Stalowa Wola”.

– Był człowiekiem bardzo życzliwym, zatroskanym o dobro drugich. Szczególnie bronił losu robotników. Tworzył „Solidarność” w Hucie Stalowa Wola, przewodniczył pierwszym komitetom strajkowym. Był człowiekiem niezwykle odważnym i oddanym sprawom, którym służył. Był represjonowany, wiele wycierpiał od reżimu komunistycznego. Był prezesem Akcji Katolickiej naszej diecezji i wywiązywał się z tego zadania bardzo sumiennie i z całym oddaniem

- wyznał bp senior Edward Frankowski.

Stanisław Krupka był człowiekiem pokornym o sercu prawdziwego patrioty zaangażowanym w troskę o niepodległą Ojczyznę.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w sobotę, 27 lipca, o godz. 10.00 w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Stalowej Woli.

Redakcja Korso24 łączy się w bólu z bliskimi zmarłego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.