Reklama

Nie żyje historyczna postać dla podkarpackiego kościoła

Opublikowano:
Autor:

Nie żyje historyczna postać dla podkarpackiego kościoła - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W przeciągu dwóch tygodni w województwie podkarpackim miało miejsce sześć zgonów duchownych w różnym wieku. Czy jest to zwykły zbieg okoliczności, czy też przyczynia się do tego pandemia koronawirusa?

W wieku 62 lat w szpitalu w Łańcucie we wtorek, 27 października zmarł biskup Jan Niemiec, biskup pomocniczy diecezji kamieniecko-podolskiej na Ukrainie. W trakcie swojej posługi był związany głównie z miastami Podkarpacia.


Czytaj także:


 

Jan Niemiec urodził się 14 marca 1958 roku w Kozłówku koło Strzyżowa. Studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie. W 1980 roku współtworzył na uczelni Niezależne Zrzeszenie Studentów. W czasie studiów uczestniczył w spotkaniach Duszpasterstwa Akademickiego „Wieczernik”. W latach 1981-1982 pracował jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w rodzinnym Kozłówku, gdzie był założycielem i przewodniczącym KZ NSZZ „Solidarność”. Po 13 grudnia 1981 roku napisał dwa indywidualne listy protestacyjne. W 1982 roku został zatrzymany w związku z rozwieszeniem plakatów solidarnościowych.

W latach 1987-1989 wikariusz u kapelana „Solidarności” księdza Edwarda Frankowskiego w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli. Ważną rolę odegrał podczas strajku w Hucie Stalowa Wola w sierpniu 1988 roku, odprawiając msze święte i wygłaszając homilie dla strajkujących robotników. W 1992 roku wyjechał na Ukrainę, gdzie był wykładowcą w Seminarium Duchownym w Gródku Podolskim, a w 2001 roku - rektorem. 21 października 2006 roku został mianowany biskupem pomocniczym diecezji kamieniecko-podolskiej - 8 grudnia 2006 r. w Kamieńcu Podolskim przyjął święcenia biskupie.

Twórca i redaktor naczelny podolskiego rocznika naukowego „Studia Catholica Podoliae” (2001-2006). Od 2008 przewodniczący Komisji ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Rzymskokatolickiego Ukrainy.

Portal rp.pl informuje, że biskup od dwóch tygodni ciężko przechodził zakażenie koronawirusem. Data pogrzebu nie jest jeszcze znana.


Czytaj także:


 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE