Reklama

Nie masz sygnału telewizji naziemnej? Wyjaśniamy jaka może być przyczyna

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Nie masz sygnału telewizji naziemnej? Wyjaśniamy jaka może być przyczyna - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto Pexels

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Urząd Komunikacji Elektronicznej ostrzega, że wkrótce zmieni się standard "naziemnej cyfrówki". A nie każdy telewizor temu podoła. Radzimy co należy zrobić, bo inaczej nie będziecie mogli oglądnąć swojego ulubionego serialu lub programu.

"Kupując nowy telewizor upewnij się, że będzie on poprawnie odbierać treści nadawane w standardzie DVB-T2 z kodekiem HEVC." - uczula Urząd Komunikacji Eletronicznej, zapowiadając zmianę standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Zajdzie to już w drugim kwartale przyszłego roku i może sprawić, że część widzów nie będzie mogła oglądać swoich ulubionych programów. Eksperci urzędu wyjaśniają, że zamiana "nie powinna" spowodować konieczności wymiany anteny, ale może pojawić się potrzeba zmiany jej kierunku odbioru. Dodatkowo trzeba sprawdzić, czy telewizor jest dostosowany do nowego standardu.

CZYTAJ TAKŻE:

O co dokładnie chodzi? "Stosowane będzie kodowanie obrazu zgodnie ze standardem HEVC (występującym także pod nazwą H.265 lub MPEG-H część 2). Warto zapamiętać te nazwy, ponieważ tylko telewizory zdolne zdekodować tak skompresowany obraz będą w stanie poprawnie odbierać programy telewizyjne nadawane drogą naziemnej telewizji cyfrowej." - wyjaśnia UKE i przyznaje, że wiele dostępnych na rynku odbiorników telewizyjnych, jest już wyposażonych w dekoder DVB-T2, a jednak mogą one odczytać jedynie obraz zakodowany zgodnie ze starszym standardem. "Te telewizory po wprowadzeniu w Polsce standardu transmisji DVB-T2/HEVC przestaną rozpoznawać nadawane treści." - wskazują urzędnicy.

Dlatego kupując nowe urządzenie, najlepiej sprawdzić, czy będzie dekodował sygnał DVB-T2 z kodekiem HEVC i dodatkowo przetwarzał dźwięk zakodowany zgodnie ze standardem E-AC-3 (zwanym też Dolby Digital Plus lub DD+). Warto także sprawdzić telewizor, który ma się w domu. Jak przetestować swój sprzęt? Aby sprawdzić urządzenie, trzeba polecić mu wyszukać nowe kanały. Jeśli je wyłapie, to wszystko jest w porządku. "Na testowym multipleksie Telewizji Polskiej poszukaj takich kanałów jak TVP  Dokument, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP Polonia i TVP Rozrywka, a na testowym multipleksie TVN-Discovery wyszukaj TVN HD, TVN7 HD, TTV, TVN Fabuła i Metro." - podpowiada UKE.

Jeśli to nie przyniesie efektu, należy dokupić zewnętrzny dekoder, który kosztuje 100 zł.

Użytkownik telewizji naziemnej otrzyma więcej programów w lepszej jakości obrazu i dźwięku. Wszystkie będą nadawane w jakości HD. Będzie także możliwa usługa telewizji hybrydowej HbbTV, czyli wyświetlanie dodatkowych informacji o aktorach grających w filmie, składach drużyn piłkarskich.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy