Reklama

Nie ma "wizyt po kolędzie", nie zbierajcie datków od parafian

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pikio

Nie ma "wizyt po kolędzie", nie zbierajcie datków od parafian - Zdjęcie główne

foto Pikio

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pandemia koronawirusa sprawiła, że nie będzie tradycyjnych wizyt duszpasterskich u parafian w całej Polsce. Kuria Diecezji Rzeszowskiej przypomniała, aby nie zbierać "kolędowych" datków od wiernych.

2 grudnia biskup rzeszowski ksiądz Jan Wątroba wydał zalecenia dotyczące organizacji tegorocznej wizyty duszpasterskiej. W dokumencie czytamy, że w diecezji rzeszowskiej nie będzie kolędy w tradycyjnej formie, księża nie będą odwiedzać parafian. W miejsce kolędy biskup rzeszowski zaleca organizację nabożeństw w kościołach dla małych grup parafian oraz odprawienie liturgii rodzinnej przez samych domowników (Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie z myślą o liturgii rodzinnej przygotował specjalną broszurę, która będzie rozdawana w kościołach). Niektóre parafie już dokonały podziału na małe grupy i zaprosiły parafian na dodatkowe msze święte poza stałymi godzinami Eucharystii.

Jak dodaje ksiądz Tomasz Nowak, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, organizując nabożeństwa w świątyniach należy uwzględnić aktualne przepisy państwowe dotyczące liczby osób mogących przebywać w kościołach.

W ostatnim punkcie zaleceń czytamy, że jedynym wyjątkiem, który uzasadnia odwiedziny księdza w domu jest poświęcenie nowego domu bądź inna, ważna racja duszpasterska.

- To mogą być sytuacje, które wykraczają poza zwykły program kolędy, dotyczą najczęściej osób chorych albo starszych, które same nie mogą przyjść do kościoła, a chciałyby rozwiązać pewne pilne problemy związane z ich przynależnością do Kościoła na poziomie parafialnym, jak i powszechnym.

- wyjaśnia ks. Nowak.

Wytyczne wskazują również, aby proboszczowie nie zbierali żadnych datków "kolędowych" od wiernych. Jeśli ktoś chce przekazać datek to może to zrobić w tradycyjnej formie podczas niedzielnej mszy świętej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy