Reklama

Nie będzie spalarni odpadów w Przewrotnem

Opublikowano:
Autor:

Nie będzie spalarni odpadów w Przewrotnem - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy gminy osiągnęli zamierzony cel. Marszałek Województwa Podkarpackiego negatywnie zaopiniował warunki realizacji spalarni w Przewrotnem. Burmistrz Głogowa Małopolskiego zapowiedział, że rozpocznie prace nad wydaniem odmownej decyzji środowiskowej, bez której rozpoczęcie inwestycji jest niemożliwe. 

W pierwszej połowie sierpnia 130 osób protestowało przed ratuszem w Głogowie Małopolskim w związku z planami spółki Remondis, która na terenie zakładu Saria w Przewrotnem chciała rozpocząć budowę spalarni odpadów. Żądali od miasta uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego, aby uniemożliwić realizację inwestycji. Szczegóły w tej sprawie znajdują się w artykule pt. Protesty w Głogowie Małopolskim. Burmistrz Baj: Tadeusz Ferenc chce wprowadzić u nas chaos.

Okazuje się, że mieszkańcy nie będą musieli czekać na plan. Negatywną opinię odnośnie planów Sarii wydał jeden z czterech organów opiniujących realizację. To wystarczy, aby mieszkańcy terenów, gdzie powstałaby spalarnia, mogli spać spokojnie.  

- Mamy postanowienie marszałka, że negatywnie zaopiniowano realizację tego przedsięwzięcia. Marszałek uważa, że jest wystarczająca ilość spalarni na terenie województwa i nie ma potrzeby budowy kolejnej.


- tłumaczy Paweł Baj, burmistrz gminy. 

Dzięki tej decyzji nie będzie możliwe uzyskanie decyzji środowiskowej, niezbędnej do rozpoczęcia jakichkolwiek prac. Co więcej, burmistrz zapowiedział, iż na wrześniowej sesji przedłoży radzie miejskiej projekty uchwał w sprawie przystąpienia do opracowania kilku miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla różnych obszarów na terenie gminy Głogów Młp. Jednym z obszarów objętych opracowaniem będą tereny przyległe do zakładu Saria w Przewrotnem.

Na ten moment temat wydaje się być rozstrzygnięty. Nie mniej jednak, nie wolno zapominać, że zakład może zaskarżyć decyzję marszałka do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Na drugim planie wciąż pozostaje problem fetoru, jaki wydobywa się z istniejących budynków Sarii. Paweł Ślęzak (przewodniczący Rady Miasta) zwołał na 12 października br. nadzwyczajną sesję Rady Miasta Głogowa Młp. w sprawie planowanych przez firmę Saria inwestycji (m.in. instalacja antyodorowa) oraz obecnie występujących uciążliwości powodowanych przez zakład Saria. 

Przewodniczący zapowiedział, że na sesje zaproszone zostaną wszystkie strony postępowania oraz organy kontrolne. Na sam koniec warto wspomnieć, że podczas sierpniowej sesji radni ocenili, że obecne działania Starosty Rzeszowskiego i Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie są niewystarczające (uciążliwości dla mieszkańców nadal występują) i wezwali oba podmioty do bardziej skutecznych i zdecydowanych działań dla dobra ogółu mieszkańców.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE