Reklama

Najnowocześniejszy zakład karny w Polsce powstanie w naszym regionie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: UMiG Nowa Dęba

Najnowocześniejszy zakład karny w Polsce powstanie w naszym regionie - Zdjęcie główne

foto UMiG Nowa Dęba

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości To będzie najnowocześniejszy zakład karny w Polsce oraz w Europie. Ostatnia prosta przygotowań do tej potężnej inwestycji w województwie podkarpackim.

Działania związane z rozbudową Aresztu Śledczego w Nisku – Oddział Zewnętrzny w Chmielowie, podjęte zostały przez Radę Miejską w Nowej Dębie już w roku 2005. W drodze darowizny dla Skarbu Państwa, przekazane zostały wtedy działki o powierzchni około 1,3 ha. Decyzja o rozbudowie więzienia zapadła po wizycie wiceminister Beaty Kępy w Chmielowie. Jednakże po wyborach parlamentarnych w 2007 r., władze odstąpiły od rozbudowy więzienia w Chmielowie, na korzyść więzienia w Opolu Lubelskim.

- Teraz wracamy do dawnej koncepcji rozbudowy więzienia. Gmina chce przekazać pod rozbudowę oddziału zewnętrznego kolejne działki, dla których przygotowaliśmy plan zagospodarowania przestrzennego, w uzgodnieniu ze Służbą Więzienną.

- mówi burmistrz miasta i gminy Nowa Dęba Wiesław Ordon.

NOWE MOŻLIWOŚCI

Plan zakłada, że w Chmielowie powstanie pawilon mieszkalny dla kobiet o pojemności 250 miejsc zakwaterowania. Łącznie z już istniejącymi oddziałami, jednostka będzie mogła pomieścić 460 osadzonych. W budynku funkcjonować będzie również oddział terapeutyczny dla kobiet uzależnionych od alkoholu. Jednostka będzie nowatorska także dlatego, że w części obiektu nie będzie krat w oknach: mają w nim być przyjazne pokoje do spotkań rodzinnych. Fragment kompleksu nie będzie również otoczony murem.

W ramach inwestycji zostanie utworzony także dom przejściowy: nowa forma oddziaływań penitencjarnych, oparta o resocjalizację i samokontrolę osób pozbawionych wolności. Dom przejściowy zlokalizowany będzie poza murami jednostki, w systemie maksymalnie zmniejszonego dozoru. Podstawą pobytu będzie zatrudnienie, nauka i specjalistyczne oddziaływania resocjalizacyjne. 

MILIONY NA BUDOWĘ

Na terenie zakładu karnego powstanie hala produkcyjna o powierzchni 1500-1700 metrów kwadratowych. W budynku hali planowane są pomieszczenia produkcyjne, magazynowe oraz szatnie, umywalnie i pokoje socjalne. Powierzchnię hali będzie można adaptować w taki sposób, aby umożliwić prowadzenie jednocześnie kilku rodzajów produkcji. W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania rozbudowanego zakładu powstanie kompleks pomieszczeń działu ochrony wraz z wejściem i bramą główną, poczekalnią dla osób odwiedzających, salami widzeń, punktami przyjąć osadzonych. Będą tam także magazyny depozytów osadzonych, pomieszczenia dla administracji, warsztaty i magazyny środków czystości i higieny.

Całkowity koszt rozbudowy oddziału szacowany jest na około 40 milionów złotych i ma być w znacznej części pokryty z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Budowa ma ruszyć w przyszłym roku i potrwać od dwóch do trzech lat.

Na najbliższej sesji, 25 listopada, radni Rady Miejskiej w Nowej Dębie będą debatować nad uchwałą w sprawie przekazania gruntów na to zadanie, a na 30 listopada zaplanowane jest uroczyste podpisanie aktu notarialnego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE