Reklama

Najbogatsze i najbiedniejsze samorządy regionu

Opublikowano: 23 listopada 2020 17:10
Autor: JT/ opr. GL | Zdjęcie: Pexels

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wiadomosci Ranking Tygodnika "Wspólnota" publikowany jest zawsze w drugiej połowie roku i dotyczy roku poprzedniego. Mówimy więc o rankingu, w którym pod uwagę brane były dochody i sytuacja samorządów w 2019 roku.

W swoim opracowaniu "Wspólnota" bierze pod uwagę tylko dochody własne samorządów i otrzymywane subwencje. Pomija wpływy z dotacji celowych, w tym funduszy unijnych, które mają tylko  chwilowy wpływ na wielkość  dochodu i nie  stanowią o trwałym wzroście zamożności danego samorządu. 

Mielec w kategorii miasta powiatowe, na 268 ujętych pod względem dochodów na mieszkańca miast, zajął wysokie 29. miejsce w Polsce. Było to też najwyższe miejsce w tej kategorii wśród podkarpackich miast powiatowych. W pierwszej setce tego zestawienia znalazły się jeszcze Łańcut (46. miejsce), Dębica (77.), Jasło (86.) Jarosław (92.).

Patrząc na wszystkie samorządy w województwie podkarpackim, to największe dochody na jednego mieszkańca od lat ma gmina Ostrów w powiecie ropczycko-sędziszowski – 7871,68 zł. Ten dochód daje jej też bardzo wysokie 7. miejsce w kraju.

Z podkarpackich powiatów najwyżej w Polsce sklasyfikowany jest powiat bieszczadzki – 12. miejsce z dochodami 1148,91 na jednego mieszkańca i powiat jarosławski – 21. miejsce z dochodami – 1092,07 zł.

"Wspólnota" ocenia także dochodu poszczególnych województw. W przypadku podkarpackiego rok 2019 przyniósł nam niestety przykra niespodziankę. Z dochodami na jednego mieszkańca w wysokości 276,43 zł nasze województwo wylądowało na 8. miejscu w kraju odnotowując spektakularny spadek z 3. miejsca rok wcześniej. (...)

CZYTAJ DALEJ - ZOBACZ DOKŁADNĄ ANALIZĘ ZAMOŻNOŚCI SAMORZĄDÓW>>

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.