Reklama

Najbardziej zanieczyszczone regiony w Europie. Wśród nich Podkarpacie

Opublikowano: pon, 30 gru 2019 12:26
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization - WHO) bije na alarm: 36 miast w Polsce na 50 miast w całej Europie znalazło się na liście tych najbardziej zanieczyszczonych. Przedstawicieli mamy również na Podkarpaciu.

Polska ma poważny problem - takim przekazem Światowa Organizacja Zdrowia daje nam do zrozumienia, że czas na zmiany! Właśnie zaktualizowała dane dotyczące pierwszej 50-tki miast, których problem zanieczyszczenia dotyczy najbardziej. Chodzi o wysoki poziom PM2.5. Czym są te pyły?

Cytujemy airly.eu:

PM2.5 – najbardziej szkodliwe zanieczyszczenie

PM2.5 to aerozole atmosferyczne, których średnica nie jest większa niż 2.5 mikrometra. Tego rodzaju pył zawieszony jest uznawany za najgroźniejszy dla zdrowia człowieka. Wszystko dlatego, że pył jest bardzo drobny, a w takiej postaci może się przedostać bezpośrednio do krwiobiegu. To właśnie ten rodzaj pyłu zawieszonego jest odpowiedzialny za:

• nasilenie astmy
• osłabienie czynności płuc
• nowotwory płuc, gardła i krtani
• zaburzenia rytmu serca
• zapalenie naczyń krwionośnych
• miażdżycę
• niższą masą urodzeniową dziecka i problemy z oddychaniem, gdy było ono narażone na kontakt z pyłami w trakcie rozwoju płodowego
• nasilenie objawów chorób związanych z układem krwionośnym i oddechowym.

Pył zawieszony PM2.5 posiada odpowiednie normy, po których przekroczeniu ogłaszany jest alarm. W związku z tym wielu osobom wydaje się, że zwykłe powietrze jest od niego wolne, jednak to nieprawda. W Polsce za normę uważa się niestety stężenia dosyć wysokie, a w niektórych miejscach alarm nie jest zbytnio nagłaśniany, bądź też ogłaszany tak często, że niewielu ludzi się tym przejmuje. Na przykład w Krakowie rzadko można zauważyć osoby w maskach antysmogowych, chociaż powietrze jest naprawdę złej jakości. Warto dodać – dla jasności – że WHO ustaliło normę średniego dobowego stężenia pyłu zawieszonego PM2.5 na 25 mikrogramów na metr sześcienny, a roczna norma to 10 mikrogramów na metr sześcienny.

W Europie o miano najbardziej zanieczyszczonego kraju "konkurują" z nami tylko dwa kraje. Choć pierwsze dwa miejsca na liście zajmują miasta w Bułgarii, to zdecydowana większość listy zajmują polskie miasta. Na rok 2020 Polska przekroczyła już wyznaczone normy o 72%!

ZOBACZ TĘ LISTĘ W GALERII ZDJĘĆ PONIŻEJ.

Wśród najbardziej zanieczyszczonych miast Europy jest Jarosław - na liście 50-ciu - zajmuje 20 miejsce w skali całego kontynentu. Na wysokich pozycjach jest 36 innych polskich miast, wśród nich np. Nowy Sącz, oddalony od Podkarpacia o około 50 km. Niektórych może to zdziwić, ale na liście nie ma. np. Mielca, który w świadomości mieszkańców Podkarpacia jest równie mocno zanieczyszczony.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.