Reklama

Na Podkarpaciu mogli zginąć ludzie! Wyciekł gaz, sprawa w prokuraturze

Opublikowano:
Autor:

Na Podkarpaciu mogli zginąć ludzie! Wyciekł gaz, sprawa w prokuraturze - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Makabra w Szczyrku nie przyniosła nauki na przyszłość. Na samym Podkarpaciu dochodzi do uszkodzeń rurociągów gazu i to już po tragedii na Śląsku. Przypomnijmy, że siła wybuchu gazu rozerwała dom rodzinny, powodując natychmiastową śmierć ośmiu osób. Do takiej tragedii mogło dojść pod Krosnem...

AKTUALIZACJA, 13 grudnia

Prokuratura zajęła się sprawą uszkodzonego gazociągu w Głowience w powiecie krośnieńskim. 7 grudnia trzech pracowników firmy z Jasła, w tym operator koparki, w godzinach rannych, pracowało przy budowie gazociągu z przyłączami do budynków mieszkalnych. Ze względu na charakter miejsca, korzenie drzew, które stały na trasie biegnącego odcinka gazociągu, powinni do prac używać łopat. Zdecydowali jednak, że na teren prac wjedzie koparka. Ciężki sprzęt uderzył w rurę z gazem, Powstała dziura o długości około 10 cm

Operator koparki po wyłączeniu silnika zadzwonił na numer alarmowy pogotowia gazowego, pozostali pracownicy zakryli kurtką uszkodzoną rurę i dociskali ją, stojąc na niej.

Komenda Miejska Policji w Krośnie przekazała sprawę Prokuraturze Rejonowej w Krośnie. Śledztwo zostało wszczęte na podstawie artykułu Kodeksu Karnego, który mówi:

1. Kto sprowadza zdarzenie, które zagra­ża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać:
1) pożaru,
2) zawalenia się budowli, zalewu albo obsunięcia się ziemi, skał lub śniegu,
3) eksplozji materiałów wybuchowych lub łatwopalnych albo innego gwałtownego wyzwolenia energii, rozprzestrzeniania się substancji trujących, duszących lub parzących,
4) gwałtownego wyzwolenia energii jądrowej lub wy­zwolenia promieniowania jonizującego,

podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

10 grudnia:

Nie tak dawno pisaliśmy też o uszkodzonym rurociągu gazu na terenie Politechniki Rzeszowskiej, gdzie ewakuowano prawie 1000 osób: 950 osób ewakuowanych z politechniki. Co się tam dzieje?

Nie ominął nas również temat wielkiej tragedii, którą żyła cała Polska: Ponad 200 strażaków gasiło pożar, pod gruzami 8 osób! 8 ZGINĘŁO [FOTO FILM]

Okazuje się, że nie były to wystarczająco dramatyczne sytuacje, by spróbować zapobiec kolejnym. A kolejna, niestety, miała miejsce na Podkarpaciu, w powiecie krośnieńskim.

Był 7 grudnia, godzina 10.30, kiedy do Komendy Miejskiej PSP w Krośnie zadzwonił mieszkaniec Głowienka. Wyczuł w domu gaz i zaniepokojony wyszedł z domu, by sprawdzić, co się dzieje. Na zewnątrz zapach gazu był bardzo intensywny. Widok, jaki zastał do codziennych nie należy. Zobaczył robotnika, który kurtką próbował zatkać szczelinę z wydobywającym się gazem. To niezwykle niebezpieczna sytuacja, która groziła potężnym wybuchem. Mieszkaniec, nie zastanawiając się, zgłosił sprawę straży pożarnej.

- Na miejsce zdarzenia zadysponowano dwa zastępy JRG KM PSP Krosno oraz OSP Krosno – Suchodół. Po przybyciu na miejsce zdarzenia jednostek ochrony przeciwpożarowej i zabezpieczeniu terenu prowadzonych działań stwierdzono, że podczas prac ziemnych prowadzonych przy użyciu koparki doszło do przerwania ciągłości rurociągu gazowego o średnicy 100 mm

- przekazał st. kpt. Piotr Szydło, naczelnik Wydziału Operacyjnego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie.

Strażacy razem z policjantami zadecydowali o ewakuacji mieszkańców z posesji znajdujących się w promieniu 150 metrów od miejsca zdarzenia.

- Ewakuowano 8 obiektów, w których łącznie znajdowało się 15 osób. Spośród osób ewakuowanych 13 znalazło schronienie w sąsiednich budynkach, znajdujących się poza strefą zagrożenia, 2 osoby czekały na zakończenie akcji w radiowozie policji

- dowiadujemy się z informacji KM PSP w Krośnie.

Dyżurny pogotowia energetycznego wyłączył zasilanie sieci energetycznej, gdzie doszło do zdarzenia, a pracownicy pogotowia gazowego zacisnęli uszkodzony przewód gazowy, by zlikwidować wyciek gazu. Strażacy sprawdzili, czy w budynkach w promieniu 150 metrów nie ma gazu ziemnego. W szczególności sprawdzone zostały piwnice. W akcji uczestniczyła Grupa Operacyjna Komendanta Miejskiego PSP w Krośnie i sam komendant miejski krośnieńskiej PSP.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE