Reklama

Na dachu rzeszowskiej galerii zamieszkało 5 milionów pszczół [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Na dachu rzeszowskiej galerii zamieszkało 5 milionów pszczół [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na dachu Galerii Rzeszów zamieszkało pięciu rodzin pszczelich. To nawet pół miliona pszczół, które nie tylko przygotują pyszny rzeszowski miód, ale przede wszystkim wartościowa edukacja, pozwalająca lepiej zrozumieć rolę pszczół w naszym otoczeniu.

Rusza #PASIEKAwSercuMiasta – wspólny projekt braci Rafała i Macieja Szela, pszczelarzy tworzących autorski program #TAKdlaPszczół. #PASIEKAwSercuMiasta będzie pełnić funkcję pszczelarskiego studia nagraniowego. Pasieka powstała w najbardziej widokowej części dachu Galerii Rzeszów. W takiej scenerii będą powstawały filmy edukacyjne o roli jaką pszczoły pełnią w ekosystemie. Natomiast nagrania dla pszczelarzy dostarczą praktycznej wiedzy o prowadzeniu rodzin pszczelich.


- Pasieka w Sercu Miasta to projekt wyjątkowy. Stanowi doskonałe urzeczywistnienie współpracy na linii miasto-biznes-społeczeństwo. Ze względu na swoją lokalizację pełni bardzo ważną funkcję edukacyjną i promocyjną. Pszczoły w centrum miasta to rzecz nieoczywista, ale właśnie dzięki temu możemy edukować mieszkańców Rzeszowa na temat wielkiej roli, jaką te owady pełnią w ich życiu.  

– mówi Stanisław Sienko, zastępca prezydenta Miasta Rzeszowa.

Komfortowy „hotel” dla pszczół

Przestrzeń dla pszczół została zaplanowana w najdrobniejszych szczegółach. To swoistego rodzaju komfortowy „hotel” dla pszczół. Mają do dyspozycji nie tylko wygodne ule, ale też mogą korzystać z zieleni specjalnie dostosowanej do ich potrzeb. Ule są usytuowane na drewnianej konstrukcji, wykonanej przez Galerię Rzeszów. Dzięki niej pszczoły mogą swobodnie startować i lądować. Wysoka attyka dachu nie stanowi dla nich przeszkody. Takie rozwiązanie ogranicza kumulację wysokich temperatur zapewniając pszczołom możliwość pracy w ciągu dnia.


- Rzeszowskie śródmieście to jedna z najbardziej zielonych części miasta. W zasięgu lotu pszczół wyruszających „na miasto” z dachu Galerii Rzeszów znajduje się liczne parki, ukwiecone skwery i ogrody przydomowe, tereny nad Zalewem oraz te zlokalizowane nieopodal mostu Tadeusza Mazowieckiego. Pszczoły zamieszkujące Pasiekę w Sercu Miasta w 3 km promieniu swojego lotu mają więc doskonałe warunki do gromadzenia niezbędnych zapasów nektaru i pyłku kwiatowego.

– mówi Rafał Szela.

Każdy ul wraz z daszkiem i stojakiem waży około 50 kilogramów, dlatego nie jest podatny na jakiekolwiek podmuchy wiatru. Cały „zestaw mieszkalny” został na stałe przytwierdzony do podestu, a uchylne daszki wyposażono w solidne zamknięcia. Daszki zostały pokryte materiałem, którego zadaniem jest odbijanie promieni słonecznych bez absorbcji ciepła do wnętrza ula.

-Pszczoły od wieków wybierają najchętniej miejsca położone wysoko. Tam czują się najbezpieczniej. Wszystko po to, by obrona gniazda podejmowana była tylko w ostateczności.  Naturalnie pszczoły wybierają wysokość od 3 do ponad 20 m nad ziemią

– wyjaśnia Rafał Szela.

Starty i lądowania pszczół odbywają się w kierunku południowym lub południowo-wschodnim. Takie usytuowanie uli znacznie ogranicza loty na niskich wysokościach nad samym budynkiem Galerii Rzeszów lub ciągami komunikacyjnymi w jej bezpośrednim sąsiedztwie.

Lokalizacja sprzyja bezpieczeństwu

Rośliny miododajne dobrane zostały w taki sposób, by owady mogły cieszyć się nimi w sezonie. Są to przede wszystkim rośliny typowe dla dachów zielonych jak rozchodniki, ale także kwiaty o bardziej ogrodowym charakterze - rudbekia, mikołajek, czy jeżówka. Projekt zagospodarowania tej przestrzeni został opracowany przez architektów krajobrazu Zuzannę i Rafała Szela.


- Bezpieczeństwo pszczół i mieszkańców jest dla nas najistotniejsze. Dach Galerii Rzeszów to miejsce całkowicie odizolowane od pozostałej części budynku. Pszczoły nie będą zmuszone do podjęcia obrony zgromadzonych przez siebie dużym wysiłkiem zapasów. Zbieranie pokarmu na kwiatach jest dla nich na tyle absorbującym zajęciem, że nie zwracają na nas, przechodniów szczególnej uwagi  

– dodaje Maciej Szela, koordynator programu #TAKdlaPszczół.


Pomysł stworzenia pasieki w ścisłym centrum Rzeszowa zrodził się w ubiegłym roku. Jego autorami są bracia pszczelarze Rafał i Maciej Szela, którzy od ponad dwóch lat z sukcesami tworzą swój autorski program #TAKdlaPszczół. „Za zło należy odpłacać dobrem, w zdwojonej sile” – powiedział Rafał, gdy na skutek celowego wytrucia zginęło 2,5 miliona pszczół w jego pasiece. Po tym zdarzeniu wspólnie z bratem postanowili przybliżać życie pszczół, służyć wsparciem, a w sytuacjach kryzysowych bezinteresownie pomagać w ramach utworzonego przez siebie pierwszego na świecie Banku Pszczelego.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE