Reklama

Most łączący Rzeszów z Boguchwała "walczy" o przetrwanie?

Opublikowano:
Autor:

Most łączący Rzeszów z Boguchwała "walczy" o przetrwanie? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Decyzja środowiskowa wydana przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska została uchylona przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Teraz władze miasta muszą zdecydować co dalej. 

Łącznie w ramach inwestycji powstanie 14,7 km dróg łączących most z istniejącymi trasami. Na terenie Rzeszowa powstanie  5 km, na terenie Boguchwały – 6,7 km, zaś w Lubeni – 3 km. Podpisany dokument uwzględnia przyszłe finansowanie mostu, i tak: Gmina miasto Rzeszów dołoży 50%, a powiat rzeszowski i gmina Boguchwała po 25%. Data realizacji inwestycji planowana jest na lata 2021-2022. Znana jest również lokalizacja przyszłego mostu. Ma on powstać w sąsiedztwie wiszącej kładki dla pieszych między Boguchwałą i Rzeszowem. Zaznaczmy, że z perspektywy stolicy innowacji może to był kluczowa inwestycja w walce z korkami. Budowa mostu może znacznie odciążyć ruch przy al. Powstańców Warszawskich i Mostu Karpackiego.

Decyzją środowiskowa do wymiany

Inwestycja, którą wyceniono na ok. 100 mln zł, nie ma szczęścia. Jeszcze w lutym br. do przygotowanej koncepcji budowy mostu oraz sieci dróg, zastrzeżenia zgłosiła Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Należało wówczas poprawić dokumentacje. Tym razem GDOŚ zdecydował się na nieco bardziej radykalny krok i uchylił decyzję środowiskową wydaną przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.

– W tej chwili analizujemy sytuację i w najbliższym czasie podejmiemy decyzję co dalej.

– tłumaczy Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa. Bez wątpienia decyzja GDOŚ przyczyni się do kolejnego opóźnienia inwestycji.

Co z finansowaniem?

Należałoby także zwrócić uwagę, że powyższe informację to nie jedyne problemy inwestycji. Boguchwała i Lubenia dofinansowanie na budowę dróg chcą zdobyć z funduszu dróg samorządowych (program Ministerstwa Infrastruktury), a tam pozytywna weryfikacja wniosku odbywa się na zasadzie konkursu i przyznawanych w nim punktów. Scenariusz wydaje się optymistyczny przyjmując, że tegoroczny konkurs zostanie rozstrzygnięty we wrześniu i wszystkie wnioskujące podmioty otrzymają dofinansowanie. Jeżeli jednak, któryś z kluczowych uczestników porozumienia wypadnie poza listę, to data realizacji inwestycji może ponownie ulec zmianie. 

[email protected]
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE