Nowe kontrakty zbrojeniowe to nie tylko wzmocnienie polskiej armii, ale również impuls rozwojowy dla krajowego przemysłu. Jak podkreślił minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, umowy zapewnią pracę dziesiątkom tysięcy osób w całym łańcuchu produkcji.
Kraby dla czterech dywizjonów
Pierwsza umowa obejmuje dostawę 96 haubic samobieżnych Krab. Połowa z nich zostanie wyprodukowana w dotychczasowej konfiguracji, pozostałe będą już w najnowocześniejszej, zmodernizowanej wersji. Do systemu artyleryjskiego dołączą również wozy dowodzenia, dowódczo-sztabowe, amunicyjne oraz warsztaty remontowe. Całość ma zostać dostarczona do końca 2029 roku.
250 pojazdów wsparcia
Drugi kontrakt dotyczy zakupu 250 wozów towarzyszących, które będą współpracować z koreańskimi haubicami K9. To kompleksowe zamówienie obejmuje również pakiety szkoleniowe i logistyczne niezbędne do obsługi sprzętu.
To wielki prezent dla Wojska Polskiego od polskiego przemysłu zbrojeniowego. Kupujemy Kraby i wozy towarzyszące do haubic K9
- powiedział wicepremier Kosiniak-Kamysz podczas uroczystości w Stalowej Woli.
Inwestycja w bezpieczeństwo
MON planuje dalsze wzmacnianie potencjału obronnego. Już wkrótce ma zostać podpisana kolejna umowa o wartości 500 milionów złotych na systemy dronowe, które będą chronić haubice K9. Ministerstwo przewiduje również budowę fabryki amunicji wielkokalibrowej w Polsce - na ten cel przeznaczono 3 miliardy złotych.
Polski przemysł zbrojeniowy musi być najlepszy - nowoczesny, wydolny, efektywny, terminowy i przystępny cenowo
- podkreślił szef MON, wskazując na konieczność rozwoju krajowych zdolności produkcyjnych.
Kolejne kontrakty przed świętami
Jak zapowiedział wiceminister Paweł Bejda, umowy podpisane w Hucie Stalowa Wola nie są ostatnimi w tym roku kontraktami dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Już jutro Agencja Uzbrojenia ma podpisać umowę na systemy dronowe o wartości 500 milionów złotych, które będą ochraniać haubice K9.
Według zapowiedzi resortu obrony, w przyszłym roku wydatki na obronność wyniosą 4,7% PKB, czyli 187 miliardów złotych. To rekordowa kwota w historii Polski, która ma zapewnić modernizację i transformację sił zbrojnych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.