Reklama

Reklama

Mieszkasz w bloku. Też zapłacisz opłatę od deszczu

Opublikowano: pon, 7 wrz 2020 09:54
Autor:

Mieszkasz w bloku. Też zapłacisz opłatę od deszczu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Proponowaną do wprowadzenia opłatę od deszczu będzie wnosiło wielu właścicieli domów jednorodzinnych, sklepów, hurtowni, składów magazynowych. Jak się jednak okazuje będą ją musieli płacić również mieszkańcy bloków.

Do tej pory podatek deszczowy dotyczył tylko właścicieli wielkich nieruchomości powyżej 3500 m2 (35 arów), które były zabudowane lub pokryte nawierzchnią nieprzepuszczającą wody (beton, asfalt, kostka brukowa) w więcej niż 70 procent. Teraz to się zmienia. Opłatą od deszczu mają być objęci właściciele nieruchomości o powierzchni powyżej 600 metrów kwadratowych (6 arów), na których powstające lub już wybudowane obiekty budowlane wyłączają "więcej niż 50 procent powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej".

Zobacz także:

BUDŻETY PODKARPACKICH MIAST>>>

Inaczej mówiąc za dom, garaż, taras, wybrukowany podjazd, które zmniejszają powierzchnię retencji wód opadowych trzeba będzie wnosić specjalne opłaty. Jak się szacuje liczba działek objętych zmienianymi przepisami wzrośnie około 20-krotnie. Jeśli obecnie opłatą objętych jest około 6,9 tysiąca działek, po zmianie przepisów będzie to 138 tysięcy!

ILE ZAPŁACIMY ZA DESZCZ?

Zaproponowano  wprowadzenie trzech stawek opłaty od deszczu, a jej  wysokość zależeć będzie od tego, czy właściciel ma na swojej działce urządzenia do magazynowania wody. I tak trzeba będzie zapłacić:

- 1,50 zł rocznie za 1 metr kwadratowy obiektu budowlanego, w przypadku działek bez urządzeń do retencjonowania wody z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem,
-  0,90 zł rocznie za 1 metr kwadratowy obiektu budowlanego, działka z urządzeniami do retencjonowania wody z powierzchni uszczelnionych o pojemności do 10 procent odpływu rocznego z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem,
- 0,45 zł rocznie za 1 metr kwadratowy obiektu budowlanego, działka z urządzeniami do retencjonowania wody z powierzchni uszczelnionych o pojemności od 10 do 30 procent odpływu rocznego z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem.

Zobacz więcej wiadomości:

KORSO24 - BIZNES, WIADOMOŚCI, SAMORZĄD

MIESZKAŃCY BLOKÓW TEŻ DOSTANĄ "PO PORTFELU"

Jak się  jednak okazuje opłata od deszczu dotknie również mieszkańców bloków. Taka  zmiana  to efekt propozycji wykreślenia z ustawy zasady, zgodnie z którą opłaty nie ponosi się od nieruchomości  ujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej. Usunięcie tego jednego zdania niesie za sobą ogromne konsekwencje. Do tej pory było tak, że właściciel budynku na terenie skanalizowanym, który zajmuje nawet 80 proc. działki nie ponosił opłat za zmniejszenie retencji. Płacił jedynie za odprowadzanie wody deszczowej do kanalizacji. Teraz po zmianie dojdzie opłata za zmniejszenie retencji.

Czytaj dalej:

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O OPŁACIE OD DESZCZU>>>

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.