Reklama

Mieszkanka Podkarpacia współorganizuje polski festiwal w Norwegii [FOTO WYWIAD]

Opublikowano:
Autor:

Mieszkanka Podkarpacia współorganizuje polski festiwal w Norwegii [FOTO WYWIAD] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kinga Kukla pochodzi z Mielca, ale od prawie 10 lat mieszka w Norwegii. Mimo to aktywnie działa na rzecz polskiej kultury. Jest jedną ze współorganizatorek Polsk festival i Asker, czyli Polskiego Festiwalu w Asker. Porozmawialiśmy z nią na temat wydarzenia oraz atrakcji, jakie czekają na nim Polonię w Norwegii, w tym także tę podkarpacką. Na evencie będą znane twarze, w tym Marek Sekielski - brat Tomasza Sekielskiego, czy Piotr Niemczyk.

Polsk festival i Asker zaczął się w czwartek, 16 stycznia o godzinie 17:00. Wydarzenie otworzyła debata wokół sytuacji politycznej w Polsce, w której to wzięli udział m.in. Nina Witoszek, profesor UiO. Cały festiwal potrwa do niedzieli, 19 stycznia i zakończony zostanie koncertem Ørganka.

Głową festiwalu jest Lech Tomczak, a samo wydarzenie ma skupiać się wokół tematów polskiej kultury, demokracji oraz praw człowieka. Uczestnicy eventu zapoznają się z polską, ale także norweską (skupioną wokół naszego kraju) literaturą. Będą mieć miejsce również pokazy filmowe. Norweskiej i polonijnej publiczności zaprezentowane zostaną takie dzieła, jak "Pokot", "Tylko nie mów nikomu", "Artykuł 18", "Twarz" czy wiele innych.  

Skontaktowaliśmy się z Kingą Kuklą i porozmawialiśmy z nią na temat festiwalu. 

Czym jest Polsk Festival i Asker?

Polsk festival i Asker, jest to w dosłownym tłumaczeniu - Polski festiwal w Asker. Asker jest miastem położonym 25 km od Oslo - stolicy Norwegii. Polski festiwal powstał z naszej potrzeby działania na rzecz polskiej kultury i demokracji. Jego głową jest Lech Tomczak. 

Wybór tematów na festiwal jest dość kontrowersyjny. Poruszać będziecie tematykę sytuacji politycznej w Polsce. Również wyświetlane filmy, takie jak np. "Tylko nie mów nikomu", poruszają istotne kwestie społeczne. Skąd taki wybór?

Poznaliśmy się głównie dzięki zaangażowaniu w różne ruchy obywatelskie - polityką, więc interesujemy się od zawsze. Trudno być obojętnym wobec obecnej sytuacji politycznej w Polsce. Połączyła nas chęć działania na rzecz demokracji i praw człowieka. Kilka dni temu(...)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE