Reklama

Mieszkańcy Podkarpacia z najgorszymi dochodami w kraju...

Opublikowano:
Autor:

Mieszkańcy Podkarpacia z najgorszymi dochodami w kraju... - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Według danych przedstawionych przez Urząd Statystyczny w Rzeszowie w 2019 roku poprawiła się sytuacja materialna gospodarstw domowych na Podkarpaciu. Nie zmienia to jednak faktu, że na tle kraju wypadamy blado.

W 2019 roku przeciętny, miesięczny dochód rozporządzalny na jedną osobę w gospodarstwie domowym w województwie podkarpackim wyniósł 1471,49 zł. Pod względem jego wysokości Podkarpacie zajmowało ostatnie miejsce wśród województw. Najwyższy dochód rozporządzalny na jedną osobę występował w województwie mazowieckim – 2108,01 zł.


CZYTAJ TAKŻE:

Co słychać w województwie?


God Save The… 500+

Udział świadczenia wychowawczego Rodzina 500+ w przeciętnym miesięcznym dochodzie rozporządzalnym na osobę w gospodarstwach domowych, które otrzymywały to świadczenie wynosił 14,9 proc. Wyższy udział odnotowano tylko w województwie warmińsko-mazurskim – 15,1 proc.

Mieszkańcy Podkarpacia najwięcej wydawali na towary i usługi konsumpcyjne. Przeciętnie, 977,19 zł miesięcznie na jedną osobę w gospodarstwie domowym. Na żywność i napoje bezalkoholowe przeciętnie miesięcznie wydatkowano sumę 298,22 zł na jedną osobę. Najmniej  wydawano na edukację – 6,19 zł. na osobę. 

Bez samochodu i telewizora ani rusz

Mimo niskiego dochodu rozporządzalnego na osobę, wyposażenie w niektóre przedmioty trwałego użytkowania gospodarstw domowych w województwie podkarpackim należało do najwyższych. Samochody osobowe posiadało 75,5 proc. gospodarstw – najwięcej wśród województw.

Podobnie było w przypadku pralek automatycznych (posiadało je 97,3 proc. gospodarstw domowych). Komputerami osobistym dysponowało 75,2 proc. gospodarstw (5. miejsce wśród województw), a odbiornikami telewizyjnymi 98,5 proc. gospodarstw (3. miejsce wśród województw).


CZYTAJ TAKŻE: 

Uderzył i okradł policjantów!


Raczej przeciętnie niż dobrze

Sytuację materialną jako dobrą oceniało subiektywnie 19,7 proc. gospodarstw, raczej dobrą – 26,6 proc., przeciętną – 46,3 proc., raczej złą – 6,8 proc. i złą 0,7 proc. (najmniej wśród województw).

W 2019 roku przeciętny, miesięczny dochód rozporządzalny na osobę w gospodarstwie domowym na Podkarpaciu wzrósł o 124,23 zł (9,2 proc.), w porównaniu z 2018 rokiem. Wydatki na towary i usługi konsumpcyjne w tym okresie wzrosły o 51,25 zł. Sytuację materialną jako złą w 2019 roku wskazało o 0,9 punktów procentowych gospodarstw domowych mniej niż rok wcześniej. Przeciętny, miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym stanowił 80,9 proc. średniej krajowej.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE