Reklama

Mieszkańcy Jarosławia obawiają się wyborów. Odbędą się pomimo pandemii

Opublikowano:
Autor:

Mieszkańcy Jarosławia obawiają się wyborów. Odbędą się pomimo pandemii - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W gminie Jarosław w niedzielę, 22 marca odbędzie się druga tura wyborów na wójta. Pomimo rozwijającej się pandemii koronawirusa w kraju - nie zostaną odroczone. To niepokoi mieszkańców.

Pierwsza tura wyborów na wójta gminy Jarosław miała miejsce w niedzielę, 8 marca - wówczas sytuacja w kraju wyglądała zupełnie inaczej. Żadnemu kandydatowi nie udało się jednak otrzymać 50% poparcia, toteż musiało dojść do drugiej tury. Rodzi się jednak problem - mieszkańcy są zaniepokojeni rozprzestrzeniającym się koronawirusem

Wielu mieszkańców wręcz żąda odroczenia drugiej tury wyborów. To jednak nie będzie możliwe. Dlaczego? Skontaktowaliśmy się z delegaturą Krajowego Biura Wyborczego w Przemyślu, aby nasi czytelnicy poznali odpowiedź na to pytanie. Dyrektor delegatury Zygmunt Leszczyński twierdzi, że nie ma możliwości odroczenia wyborów z powodu... konstytucji.

- Konstytucja jasno to reguluje - wyznaczenie innego terminu wyborów jest możliwe jedynie w przypadku stanów nadzwyczajnych. W zakresie wyborów samorządowych jest to możliwe, ale tylko jeśli jest wprowadzony stan nadzwyczajny na danym terenie. Natomiast pozostałe kwestie reguluje art. 228, ust. 7 w konstytucji. Tu dochodzi jeszcze jedna rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę. Wybory są wytyczane przez określony organ na określony dzień, ale w przypadkach, kiedy w terminie wyznaczonego głosowania nie mamy rozstrzygnięcia w pierwszej turze, to artykuł na temat zarządzenia wyborów milczy. Kończy się wykonanie czynności wyborczych na dacie głosowania. Późnej kwestie te są regulowane przez kodeks wyborczy, który mówi, że jeżeli nie było rozstrzygnięcia w pierwszej turze, to w terminie do dwóch tygodni przeprowadza się głosowanie ponowne. Cóż organ zarządzający może w tej sytuacji zrobić?

- mówi nam dyrektor Zygmunt Leszczyński.

Zapytaliśmy Pana dyrektora czy uważa, że jest to słuszne rozwiązanie. W końcu obawy jarosławian nie są bezpodstawne.

- Są pewne kwestie, które budzą też i z mojego punktu widzenia pewne wątpliwości prawne... Z drugiej strony jest to też dla nas nowe doświadczenie. 

- odpowiedział.

Nie ma jednak, co ukrywać, że gmina Jarosław może mieć poważne problemy z frekwencją. Pozostają także kwestie ewentualnego zabezpieczenia lokali wyborczych oraz samej komisji, aby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem skoro drugiej turze nie można wytyczyć już innego terminu. Dyrektor Leszczyński zapewnia jednak, że w tym aspekcie zostały już podjęte odpowiednie kroki.

- Otrzymując akt o zarządzeniu wyborów stosujemy określone procedury, które wynikają z kodeksu wyborczego. Jedyną zmianą w tej kwestii, która dotyczy ingerencji w tę procedurę są opinie inspektoratów sanitarnych, zarówno wojewódzkiego jak i powiatowego w Jarosławiu, co do zastosowania pewnych środków ochronnych. Dla nas rzeczą pozytywną jest to, że mamy komisję - obawialiśmy się jej braku. Dodatkowo jesteśmy organizacyjnie przygotowani. Pani Bożena Gmyrek p.o. wójta gminy zastosowała się do zaleceń jednostek sanitarnych. Zapewniono jednorazowe długopisy, maseczki, itd. Komisje otrzymały kopię zaleceń z Państwowej Inspekcji Sanitarnej, co do sposobu zachowania się w czasie głosowania.

- twierdzi dyrektor Leszczyński.

A co o całej sprawie myślą sami kandydaci na wójta gminy Jarosław? Zarówno Leszek Szczybyło, jak i Elżbieta Grunt opublikowali swoje przemyślenia na swoich oficjalnych fanpage'ach na Facebooku. Przejdź na drugą stronę artykułu.

 

- Szanowni Państwo, wybory na Wójta Gminy Jarosław odbędą się w zaplanowanym terminie, a więc w najbliższą niedzielę 22 marca. Trudno kandydatowi na Wójta doradzać wyborcom, czy mają wziąć udział w wyborach, czy nie. Mam nadzieję, że Państwo najlepiej wiecie, jak macie postąpić. Życzę Wszystkim zdrowia.

- pisze Leszek Szczybyło.

Jego kontrkandydatka również jest świadoma podbramkowej sytuacji. Oboje kandydaci nie forsują konieczności wypełniania swojego obowiązku obywatelskiego w tak trudnym momencie.

- Wszystkim Państwu, którzy zechcą wziąć udział w II turze wyborów, będą zapewnione maksymalne w tej sytuacji środki bezpieczeństwa.
Zgodnie z zaleceniami Sanepidu w czasie przeprowadzenia wyborów w lokalach wyborczych zostaną podjęte następujące środki ostrożności:
1. Każdemu wyborcy zostanie zapewnione jednorazowy długopis jak i rękawiczki.
2. Podłoga, stoły, blaty i klamki będą dezynfekowane co dwie godziny.
3. Przy wejściu do lokalu do dyspozycji pozostawać będą płyny do dezynfekcji rąk.
4. Pomieszczenia będą stale wietrzone.
5. Biorący udział w głosowaniu, w przypadku kolejki powinni zachowywać bezpieczne
odległości.
6. Komisja na czas liczenia głosów zostanie wyposażona w długopisy, rękawiczki i maseczki.    

- przekazuje Elżbieta Grunt

Wybory na wójta gminy choć mogą przyciągnąć rzesze osób, mogą być niczym w porównaniu do tego, co może stać się w maju. Mowa tu rzecz jasna o wyborach na prezydenta RP. Jak sytuacja będzie wyglądać za dwa miesiące? Nikt z nas tego nie wie, ale jest to jednocześnie chyba najlepszy moment, aby nasz kraj na poważnie rozważył możliwość stworzenia systemu, który pozwoli nam wszystkim zagłosować z domu przy pomocy Internetu. W końcu w wyborach do gminy Jarosław będziemy mieć do czynienia prawdopodobnie z kilkoma tysiącami osób, głosowanie na prezydenta przyciągnie natomiast miliony Polaków...

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE