Reklama

Mieliśmy premiera z Podkarpacia

Opublikowano:
Autor:

Mieliśmy premiera z Podkarpacia - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 134 lata temu urodził się w Sanoku Kazimierz Świtalski. Jedna z najbardziej wpływowych osób w polskiej polityce, zaufany współpracownik marszałka Józefa Piłsudskiego, człowiek mający ogromny wpływ na polskie życie polityczne w czasach II Rzeczypospolitej. Premier, minister, marszałek Sejmu. Jedyny spośród najwyższego kierownictwa obozu piłsudczyków żyjący po wojnie w PRL-u.

Kazimierz Świtalski przyszedł na świat 4 marca 1886 roku w Sanoku. Pochodził z zacnej, aktywnej społecznie rodziny. Jego ojciec, Albin był m. in. starostą w Rudkach i Sanoku, brał udział w powstaniu styczniowym, stąd wychowanie syna miało charakter wysoce patriotyczny i antyrosyjski.

W 1926 r. Świtalski był jednym z czołowych organizatorów zamachu majowego. To w jego mieszkaniu spotykali się zwolennicy Marszałka, przygotowujący antyrządowe wystąpienia. Po udanym zamachu i przejęciu władzy przez piłsudczyków, stał się jednym z najważniejszych polityków II RP. Kierował kancelarią prezydenta I. Mościckiego, był dyrektorem departamentu politycznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, współorganizował Bezpartyjny Blok Współpracy z Rządem, reprezentujący sanację. W 1928 roku objął stanowisko ministra oświecenia publicznego i wyznań w rządzie Kazimierza Bartla.

Świtalski miał ogromny wpływ na politykę sanacyjnego obozu rządzącego. Jego poglądy były zbieżne z poglądami Piłsudskiego. Był zwolennikiem rządów twardej ręki, dążył do ukrócenia „sejmokracji”. W kwietniu 1929 r., po kolejnym kryzysie politycznym, sam objął tekę prezesa Rady Ministrów. ...

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE