Reklama

Medal dla samorządowca - tylko za "miłość do PiS-u"

Opublikowano:
Autor:

Medal dla samorządowca - tylko za "miłość do PiS-u" - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mimo, że cieszą się uznaniem wśród mieszkańców Niska - o czym można się przekonać przy wyborach samorządowych, pracują na rzecz lokalnej społeczności trzy kadencje, albo i dłużej, to nie mają szans na to aby dostać prezydencki Srebrny Krzyż Zasługi. Dlaczego? Nie wyrażają się "ciepło" o Prawie i Sprawiedliwości.

O tej bulwersującej sprawie napisało "Echo Dnia". Zatem od początku. Rada Miejska w Nisku zgłosiła do Wojewody Podkarpackiego inicjatywę wystąpienia z wnioskami do Prezydenta RP o nadanie odznaczeń "Srebrny Krzyż Zasługi" za ofiarną działalność publiczną dla 17 radnych (dwa odznaczenia pośmiertnie) oraz dla dwóch sołtysów. Wszyscy zgłoszeni długo pracowali, bądź nadal pracują na rzecz rozwoju Niska i okolic. To miała być forma uhonorowania ich z okazji 30-lecia istnienia samorządu.

Dokumenty podpisane przez Przewodniczącego Rady Miejskiej w Nisku Marcina Foltę skierowane zostały do wojewody podkarpackiego Ewy Leniart. Jakież musiało być zdziwienie przewodniczącego, kiedy otrzymał od wojewody pismo z informacją, że nie wszystkim zgłoszonym mogą zostać wręczone medale! Jaki jest tego powód? Służby wojewody wskazują, że otrzymały wiele informacji z różnych środowisk, które inaczej zaprezentowały sylwetki siedmiu kandydatów do odznaczenia.

Zdaniem wojewody na medale nie zasługują: Zbigniew Kotuła, Waldemar Ślusarczyk, Marek Pachla, Józef Graniczny, Tomasz Oleksak, Władysław Pracoń i Andrzej Sądej. "Echo Dnia" zapytało zatem: co jest powodem braku możliwości wręczenia medali wymienionym samorządowcom i jak weryfikowano formułowane wobec samorządowców oskarżenia, otrzymało taką odpowiedź.

- Zgodnie z uregulowaniem art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach Wojewoda może wnioskować do Prezydenta o nadanie odznaczenia, a w myśl przepisów art. 30 ust. 1 Wojewoda może wystąpić do Prezydenta o nadanie odznaczenia z własnej inicjatywy, jednostek organizacyjnych mu podległych, agend samorządowych, organizacji społecznych i zawodowych. Zgłoszenie inicjatywy nadania orderu/odznaczenia nie zobowiązuje Wojewody do przedstawienia Prezydentowi wniosku w tej sprawie. Przewodniczący Rady Miejskiej w Nisku został poinformowany, że nie wszystkim inicjatywom odznaczeniowym, które skierował do Wojewody został nadany dalszy bieg oraz jaka była tego przyczyna.

- powiedziała na łamach "Echa" Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik prasowy Wojewody Podkarpackiego.

Nadal nic nie wiadomo. Nieoficjalnie mówi się, że na odznaczenia zasługują tylko osoby albo związane z Prawem i Sprawiedliwością, albo te które otwarcie nie krytykują poczynań obozu władzy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE