Reklama

Manifestacja "Solidarni z Białorusią" na rzeszowskim Rynku

Opublikowano:
Autor:

Manifestacja "Solidarni z Białorusią" na rzeszowskim Rynku - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 14 sierpnia o godzinie 18 na Rynku w Rzeszowie odbędzie się manifestacja zorganizowana przez organizację społeczną "Uwaga Tu Obywatele". Chcą w tej sposób okazać solidarność z obywatelami Białorusi.

Protesty na Białorusi trwają od ogłoszenia pierwszych wyników wyborów prezydenckich, które potwierdziły zwycięstwo rządzącego krajem od 1994 r. prezydenta Aleksandra Łukaszenki, który zdobył 80,23 proc. głosów. Jego rywalka Swiatłana Cichanouska otrzymała 9,9 proc. Nasi wschodni sąsiedzi uważają, że wyniki wyborów były sfałszowane

Patrząc na sceny, które obecnie rozgrywają się na Białorusi nie sposób nie zauważyć, że społeczeństwo postanowiło powiedzieć „dość” 26-letniej dyktaturze. Przedstawiciele wielu państw, w tym UE, a także administracja amerykańska stwierdziły, że wybory nie były przeprowadzone zgodnie z demokratycznymi standardami międzynarodowymi.

Protesty Białorusinów w Mińsku i całym kraju są brutalnie pacyfikowane przez służby. W sieci wciąż pojawiają się nowe nagrania, które pokazują co tam naprawdę dzieje się w kraju. Oficjalne dane mówią o ok. 7 tys. osób zatrzymanych przez Milicje. Krajowe i światowe media donoszą, że areszty w Mińsku są przepełnione. Zatrzymani przebywali w mocno przepełnionych celach, docierają coraz nowsze informacje o brutalnych pobiciach i innych torturach stosowanych w miejscach izolacji.

Swoją solidarność z obywatelami Białorusi postanowili pokazać członkowie organizacji społecznej „Uwaga Tu Obywatele”, organizując manifestację na rzeszowskim rynku, która odbędzie się 14 sierpnia o godz. 18.00.


- Obrazy z Białorusi, które docierają do nas od niedzielnego wieczora  napełniają przerażeniem i smutkiem a jednocześnie głębokim podziwem i szacunkiem dla społeczeństwa i narodu białoruskiego. Postawa społeczeństwa obywatelskiego, ogromna odwaga tysięcy kobiet i mężczyzn w miastach i na wsiach całej Białorusi, a także prześladowania, aresztowania i pobicia bezbronnych, pokojowych demonstrantów domagają się reakcji. Dlatego chcemy wyrazić naszą solidarność ze wszystkimi, którzy walczą o wolną i demokratyczną Białoruś.


- czytamy na stronie wydarzenia

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE