Reklama

Lód załamał się pod wędkującym. Akcja ratowników na Wiśle!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Lód załamał się pod wędkującym. Akcja ratowników na Wiśle! - Zdjęcie główne

foto Pexels

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Do dramatycznej sytuacji doszło w niedzielny poranek na Wiśle w okolicy osiedla Sielec w Tarnobrzegu.

Jak informuje portal echodnia.eu służby ratunkowe został powiadomione o tym, że w okolicy osiedla Sielec w Tarnobrzegu na zamarzniętej Wiśle znaleziono sprzęt do wędkowania. Istniała groźba, że ktoś mógł wpaść pod lód. Na miejscu natychmiast pojawili się strażacy oraz policjanci.

Akcja szybko się zakończyła, bo według relacji echodnia.eu, chwilę po ratownikach przybyła dwójka mężczyzn. Jeden z nich przyznał, że to on wędkował na Wiśle, lód pod nim pękł i wpadł po pas do wody. Wydostał się bez kłopotów i udał się do domu, aby zmienić ciuchy i przywieźć ze sobą drabinę, tak potrzebną do zabrania sprzętu wędkarskiego.

Tym razem wszystko skończyło się dobrze. Policjanci ostrzegają przed wchodzeniem na zamarznięte akweny. Lód jest zdradliwy, a jego grubość i wytrzymałość może być myląca. Mimo, że przy brzegach pokrywa w wielu miejscach wydaje się być gruba, to kilka kroków dalej lód może być już bardzo cienki i kruchy.

Osoba, pod którą załamie się tafla najczęściej nie jest już w stanie sama wydostać się na powierzchnię, a kilka minut spędzonych w lodowatej wodzie prowadzi do wyziębienia organizmu, utraty sił, przytomności, a w konsekwencji –  do śmierci.

Aby uniknąć wypadków na śniegu i lodzie, warto stosować kilka niezbędnych rad:

  • w przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej połóżmy się płasko na wodzie, rozłóżmy szeroko ręce i starajmy się wpełznąć na lód. Należy poruszać się w kierunku brzegu, leżąc cały czas na lodzie;
  • kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku! Pamiętajmy, że pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego;
  • jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalki lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec;
  • jeżeli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy