Reklama

Literacka nagroda Nike 2020 dla Radka Raka pochodzącego z Dębicy

Opublikowano:
Autor:

Literacka nagroda Nike 2020 dla Radka Raka pochodzącego z Dębicy - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości O nagrodę w ramach 24 edycji „Nike” ubiegało się aż 20 autorów. Do finałowego etapu dostały się trzy kobiety (Joanna Gierak-Onoszko, Agnieszka Dauksza oraz Monika Sznajderman) oraz czwórka mężczyzn (Piotr M. Majewski, Radek Rak, Paweł Piotr Reszka, Filip Zawada).

Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 4 października. Zwycięskim tytułem okazała się „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” autorstwa Radka Raka, absolwenta I Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy, który debiutował w 2014 roku powieścią "Kocham cię, Lilith". Rak na co dzień mieszka w Krakowie - jest weterynarzem. 


CZYTAJ TAKŻE: "Palce diabła" znalezione koło Kolbuszowej [FOTO]


Historia przywódcy rabacji galicyjskiej

W swojej książce Szela „powraca” w swoje rodzinne strony. Przywódca antyszlacheckiej rabacji w 1846 r. pochodził ze wsi niedaleko Dębicy, także jego legenda jest bardzo bliska autorowi baśni. Sama postać Szeli jest obecnie jednym z popularniejszych motywów. Pojawia się m.in. w spektaklu Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego „W imię Jakuba Sz.” oraz w powieści „Galicyanie” Stanisława Aleksandra Nowaka.

Historia Jakuba Szeli spisana piórem Radka Raka łączy w sobie dzieje przywódcy z baśnią o Wężowym Królu i jego porwanym synu. Autor scala chłopsko-szlachecki motyw marzeniem chłopa o byciu panem. Szela na początku opowieści jest bohaterem niosącym sprawiedliwość. Z czasem staje się narzędziem sterowanym przez  czarty.

- Ta książka to klechda. Jak każda klechda jest triumfem wyobraźni i dotyka twardej rzeczywistości, prawdziwego świata. Snuje historie nie z tej ziemi i jednocześnie opowiada coś, co drzemie w historii. 


- mówił podczas ceremonii wręczenia nagród profesor Paweł Próchniak, przewodniczący jury. 


CZYTAJ TAKŻE: "Homofobiczna polityka PiS-owska zagraża osobom LGBT" [WYWIAD]


Do Tokarczuk i Pilcha dołącza Rak

Organizatorami nagrody Nike jest: Fundacja Nagrody Literackiej Nike oraz Gazeta Wyborcza". Fundatorem nagrody jest Fundacja Agory. Podczas 24 edycji jury obradowało w składzie: prof. Paweł Próchniak (przewodniczący), Teresa Bogucka, Agata Dowgird, prof. Maryla Hopfinger, prof. Dariusz Kosiński, dr hab. Iwona Kurz, prof. Anna Nasiłowska, dr hab. Magdalena Piekara, a także prof. Szymon Rudnicki.

W poprzednich latach nagrodę Nike otrzymali: Mariusz Szczygieł za zbiór reportaży „Nie ma” (2019), Olga Tokarczuk za powieść „Księgi Jakubowe” (2015) i za powieść „Bieguni” (2008) oraz Jerzy Pilch za powieść „Pod Mocnym Aniołem” (2001). Przypomnijmy, że pierwsza edycja konkursu odbyła się w 1997 r.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE