Reklama

Kwalifikacja wojskowa. Te osoby muszą stawić się na komisję. Zobacz, jakie są kary za brak odpowiedzi na wezwanie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Kwalifikacja wojskowa. Te osoby muszą stawić się na komisję. Zobacz, jakie są kary za brak odpowiedzi na wezwanie  - Zdjęcie główne

Kwalifikacja wojskowa obejmie przeszło 200 tys. osób | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Na początku kwietnia rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. Potrwa do 8 lipca. Za jej organizację odpowiedzialni są wojewodowie razem z szefami wojewódzkich sztabów wojskowych.

Kto dostanie wezwanie na kwalifikację? 

Obowiązek stawiennictwa obejmie 210 tys. osób. W czasie pokoju dotyczy on wszystkich mężczyzn i niektóre kobiety, którzy kończą w danym roku kalendarzowym 19 lat.

W przypadku pań, obowiązek dotyczy absolwentek uczelni publicznych i niepublicznych, które w danym roku akademickim kończą naukę na kierunkach: analityka medyczna, farmacja, lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, weterynaria lub w szkołach policealnych na kierunkach: farmacja, ratownictwo medyczne, weterynaria.

Podczas kwalifikacji zostaniemy poddani badaniom, które obejmują pomiar ciśnienia oraz kontrolę słuchu, wzroku, wagi i postawy. Osoby cierpiące na choroby przewlekłe muszą przedstawić dokumentację medyczną i na żądanie komisji wziąć udział w dodatkowych badaniach. Następnie komisja lekarska określi kategorię zdolności do czynnej służby wojskowej. Na tej podstawie wojskowy komendant uzupełnień wyda książeczkę wojskową oraz przeniesie daną osobę do rezerwy bez odbycia służby wojskowej. Oznacza to, że w okresie pokoju osoba taka nie będzie powoływana do zasadniczej służby wojskowej, jak również przeszkolenia wojskowego absolwentów szkół wyższych. Osoby, które otrzymają zdolność, mogą zwrócić się do wojskowego komendanta uzupełnień o wydanie zaświadczenia o uregulowaniu stosunku do powszechnego obowiązku obrony.

Ci, którzy podczas kwalifikacji wojskowej otrzymają orzeczenie powiatowej komisji lekarskiej o tzw. czasowej niezdolności do czynnej służby wojskowej (kategoria zdolności „B”), nie będą posiadały uregulowanego stosunku do powszechnego obowiązku obrony przez czas, na jaki ta kategoria została przyznana. Po upływie tego okresu będą ponownie wzywane do powiatowej komisji lekarskiej i wówczas otrzymają orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej lub jej braku. Po uprawomocnieniu się takiego orzeczenia będą także posiadały uregulowany stosunek do powszechnego obowiązku obrony.

Idąc po raz pierwszy na komisję wojskową powinniśmy mieć ze sobą takie dokumenty:

  • dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość,
  • posiadaną dokumentację medyczną,
  • aktualną fotografię o wymiarach 35 mm x 40 mm (bez nakrycia głowy),
  • dokumenty potwierdzające wykształcenie.
Osoby idące po raz kolejny mają obowiązek zabrać dokument potwierdzający tożsamość, dokumentację medyczną oraz książeczkę wojskową. 

Co, jeśli nie odpowiemy na wezwanie ?

Jeżeli nie stawimy się na kwalifikację wojskową, w wyznaczonym terminie, musimy to zrobić do końca roku kalendarzowego, w którym ukończymy 24 lata. Ponadto, mamy obowiązek poinformować o tej sytuacji wójta bądź burmistrza/prezydenta miasta, najpóźniej w dniu, w którym mieliśmy obowiązek stawienia się i podać przyczyny, dlaczego nie udało się dotrzeć na komisję. 

Osoby, które będą unikały stawiennictwa bez uzasadnionej przyczyny, mogą być doprowadzone przez policję. Ponadto, muszą liczyć się z grzywną, a nawet karą pozbawienia wolności.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy