Reklama

Kuchciński zapewnia, że w powiecie jasielskim powodzi nie będzie

Opublikowano:
Autor:

Kuchciński zapewnia, że w powiecie jasielskim powodzi nie będzie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości - Ruszyły wreszcie przygotowania do budowy zbiornika Kąty-Myscowa w powiecie jasielskim, który ma zapobiegać powodziom, zwiększyć zasoby wody pitnej oraz służyć rozwojowi turystyki – zapowiada Marek Kuchciński.

- W tym roku mija dokładnie 100 lat od czasu, gdy pojawił się pierwszy realny plan na ujarzmienie rzeki Wisłoki. Dziś jest on jednak znacznie bardziej aktualny i ważny, bo dotyczy bezpieczeństwa blisko 22 tysięcy osób. Jest już także coraz bliżej do zakończenia trwających od lat badań, ekspertyz i uzgodnień. Cała procedura dla mieszkańców może być mało zrozumiała, ale przedsięwzięcie musi być dokładnie przygotowane nie tylko przez geologów, hydrologów, inżynierów czy ekologów, ale także mieć dobre finansowanie i poparcie lokalnej społeczności. Argumenty wszystkich stron wreszcie spotkały się w punkcie, o którym możemy powiedzieć, że jest początkiem realnych prac

- czytamy na stronie internetowej Marka Kuchcińskiego.

Brak zbiornika retencyjnego w powiecie jasielskim to wielka porażka... Gabriela Narutowicza, późniejszego prezydenta Polski. Jako inżynier podjął się zadania wybudowania go - ale nie udało się. Tymczasem na Podkarpaciu powstawały inne sztuczne zbiorniki, w tym Zalew Soliński, Zalew Myczkowski. Tylko okolice Kątów czekały na swoją kolej.

- Tymczasem coraz częstsze susze i malejące zasoby wody pitnej z jednej strony, a przynoszące ogromne straty powodzie z drugiej zmuszały kolejne rządy do coraz pilniejszych działań. W 2019 roku przygotowano oczekiwaną od wielu lat dokumentację dla zbiornika oraz decyzję środowiskową. Dzięki realizacji przedsięwzięcia ograniczono by aktualną strefę zalewu wody 100-letniej na obszarze ok. 5,4 tys. ha, na których zamieszkuje blisko 22 tys. osób. Ochroną objętych zostałoby nie tylko ponad 7 tys. budynków mieszkalnych i gospodarczych, ale także 714 km dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych oraz 74 obiekty mostowe, 5 ujęć wód i 7 oczyszczalni ścieków. Nie bez znaczenia pozostaje również stworzenie rezerwuaru wysokiej jakości wody pitnej dla zaopatrzenia dużych aglomeracji miejskich, m.in. Jasła, Dębicy czy Mielca

- czytamy dalej.

Przy budowie zbiornika Kąty-Myscowa, we współpracy z Magurskim Parkiem Narodowym, badane jest oddziaływanie na środowisko. Tak wielki zasób wody jest walorem widokowym dla regionu, przyciąga turystów, ale i liczne gatunki zwierząt. Przykładem doskonałego wykorzystania możliwości jest umiejscowione na Sanie jezioro Solina. Planowana pojemność zbiornika to 60 mln m3.

Marek Kuchciński poparł radnych gminy Jasło, którzy zobowiązali wójta do przekazania apelu o budowę zbiornika podkarpackim parlamentarzystom, wojewodzie, przewodniczącemu sejmiku i marszałkowi województwa. Planowane są spotkania z mieszkańcami terenów, na których zlokalizowany zostanie zbiornik.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE