Reklama

Ku pamięci Żołnierzy Wyklętych

Opublikowano:
Autor:

Ku pamięci Żołnierzy Wyklętych - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 1 marca na północy Podkarpacia, tak jak w całym kraju, obchodzić będziemy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

STALOWA WOLA:

Przy grobie Tadeusza Gajdy Tarzana skupią się w tym roku obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Stalowej Woli. W ubiegłym roku szczątki tego żołnierza wyklętego w ubiegłym roku spoczęły na Cmentarzu Wojennym w Rozwadowie. To jeden z tych bohaterów podziemia niepodległościowego, który zapłacił najwyższą cenę, oddał życie za brak zgody na sowietyzację Polski. Niedzielne obchody rozpocznie o 11 Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych w kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Stalowej Woli-Rozwadowie. Po niej odbędzie się przemarsz na Cmentarz Wojenny w Rozwadowie z udziałem Kompanii Honorowej Garnizonu Nisko oraz Orkiestry Dętej MDK. Tam, przy grobie Tadeusza Gajdy pseudonim "Tarzan", odbędą się oficjalne uroczystości wojskowe z Apelem Pamięci i Salwą Honorową. Obchody zakończy wieczorem o 19.44 Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym. Ta impreza sportowa tradycyjnie zostanie rozegrana po lesie obok Urzędu Celnego. Uczestnicy pobiegną na dwóch dystansach: na 1963 oraz na 5000 metrów.

GORZYCE:

120 osób będzie mogło wystartować w kolejnej edycji gorzyckiego Biegu Tropem Wilczym, który odbędzie się 1 marca. Do udziału w tym sportowym przedsięwzięciu zachęca Marcin Krzemiński z Klubu Sprint Gorzyce. Sportowa rywalizacja nie będzie najważniejsza. Liczy się przede wszystkim upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych, a trasy biegowe są ściśle związane z lokalnymi bohaterami.

- W Gorzycach będzie można pobiec na dwóch dystansach: 1963 metry i 5000 metrów. Początek biegu o godzinie 12, a start umiejscowiony zostanie przy siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej - mówi Marcin Krzemiński.

TARNOBRZEG:

Tarnobrzeskie obchody będą ograniczone tylko do złożenia kwiatów przed popiersiem majora Hieronima Dekutowskiego na Placu Antoniego Surowieckiego (godzina 16.45) oraz wykładu "Tarnobrzescy Żołnierze Niezłomni" Tadeusza Zycha w Zamku Dzikowskim (godzina 17.15).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE