Reklama

Ku pamięci bohatera

Opublikowano:
Autor:

Ku pamięci bohatera - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Polski żołnierz podziemia niepodległościowego, kapitan, żołnierz Armii Krajowej (NOW-AK), dowódca oddziału partyzanckiego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego na Rzeszowszczyźnie. O kim mowa? Tadeusz Gajda "Tarzan" – zapomniany żołnierz walczący o naszą Ojczyznę. Już 4 i 5 października można uczcić jego pamięć w lokalnych uroczystościach pogrzebowych.

Tadeusz Gajda urodził się 15 lutego 1924 w Charzewicach (obecnie dzielnica Stalowej Woli). Ukończył szkołę powszechną i trzy klasy w Państwowym Gimnazjum im. Stefana Czarnieckiego w Nisku. W 1941 roku wstąpił do Narodowej Organizacji Wojskowej w Nisku. Latem 1943 rozpoczął konspiracyjny kurs podchorążych, który ukończył u Franciszka Przysiężniaka "Ojca Jana". Brał udział w walkach toczonych w ramach niemieckiej operacji przeciwpartyzanckiej "Sturmwind I". Od września 1944 roku poszukiwany był przez NKWD i Urząd Bezpieczeństwa. Celem uniknięcia aresztowania zgłosił się do służby w Ludowym Wojsku Polskim. Przydzielono go do X Sudeckiej Dywizji Piechoty, zdezerterował i powrócił do Niska.

W 1945 w kwietniu przydzielono go do dyspozycji ppor. Mariana Szymańskiego, komendanta Narodowej Organizacji Wojskowej NZW na powiat Tarnobrzeg. Po śmierci Szymańskiego Gajda objął jego stanowisko. Na polecenie „Ojca Jana” sformował oddział leśny. Do końca czerwca 1945 roku miał pod swoją komendą blisko 50 żołnierzy.

Oddział Tadeusza Gajdy ochraniał ludność wiejską przed samowolą władzy komunistycznej, rozbrajał posterunki Milicji Obywatelskiej oraz organizował akcje związane z koniecznością zapewnienia środków finansowych na zaprowiantowanie oddziału i zapomogi dla rodzin partyzantów osadzonych w więzieniach czy poległych.

Od lutego 1946 roku był dowódcą obwodu 3 Pogotowia Akcji Specjalnej Inspektoratu NZW "Tatar", który obejmował powiaty: Dębica, Mielec, Tarnobrzeg i Tarnów. Aresztowany został 7 sierpnia 1946 roku przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Krakowie skazano go na karę śmierci i wyrok wykonano 14 października 1946 roku w więzieniu przy ulicy Montelupich w Krakowie.

Sąd Wojewódzki w Tarnowie 8 listopada 1991 roku unieważnił wyrok. "Tarzan" został zrehabilitowany za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego i pochowany na Cmentarzu Rakowickim. Jego szczątki zostały odnalezione w wyniku prac ekshumacyjnych w 2017, a o ich identyfikacji poinformowano publicznie 4 października 2018.

Rok po tych wydarzeniach prezydent miasta Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny wraz z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Fundacją „Biografie Codzienności” oraz rodziną śp. kpt. Tadeusza Gajdy zapraszają na uroczystości pogrzebowe śp. kpt. Tadeusza Gajdy, ps. "Tarzan", by oddać mu należną cześć.

Uroczystości rozpoczną się 4 października w Kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Stalowej Woli-Rozwadowie, gdzie od godziny 17 wystawiona będzie jego trumna. O godzinie 19 odbędzie się natomiast patriotyczny montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Podstawowej numer 11 im. Szarych Szeregów w Stalowej Woli oraz Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej w Stalowej Woli.

Msza Święta pogrzebowa, również w Kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Stalowej Woli-Rozwadowie, odbędzie się 5 października o godzinie 12. Następnie uformuje się kondukt pogrzebowy, który w uroczystym przemarszu ul. Graniczną i ul. Klasztorną uda się na Cmentarz Wojenny przy ul. Klasztornej, gdzie odbędą się uroczystości pogrzebowe.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE