Reklama

Księża krytykują wzrost podatków w ramach "Polskiego Ładu"

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Księża krytykują wzrost podatków w ramach "Polskiego Ładu" - Zdjęcie główne

zdjęcie ilustracyjne | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Konferencja Episkopatu Polski skrytykowała zapisy "Polskiego Ładu" o wzroście składki zdrowotnej. Przypomnijmy, że propozycje rządu mówią o likwidacji możliwości odliczania składki zdrowotnej od podatku. Hierarchom kościelnym się nie podoba.

Wyższa składka zdrowotna uderzy przede wszystkim w osoby rozliczające się podatkiem zryczałtowanym, a właśnie do nich, jak podaje "Puls Biznesu", zaliczają się księża. Duchowni skierowali w tej sprawie pismo do Premiera Mateusza Morawieckiego.

- W odniesieniu do członków tej grupy nie przewiduje się żadnych rozwiązań szczególnych, które miałyby złagodzić skutki likwidacji odliczania składki zdrowotnej od płaconego podatku dochodowego

- czytamy w stanowisku Konferencji Episkopatu Polski, skierowanym do Mateusza Morawieckiego.

Duchowni chcą, żeby podwyżki składek dla nich, zrekompensować z Funduszu Kościelnego. Arcybiskup Stanisław Gądecki w piśmie do polskiego rządu, wyraził także ubolewanie, że księży nie zaproszono do konsultacji społecznych tego projektu ustawy.

- Z przykrością stwierdzam, że pomimo tego, że projekt dotyczy także sytuacji prawnej osób duchownych, ani Kościół Katolicki, ani inne związki wyznaniowe, nie zostały uwzględnione wśród kilkudziesięciu podmiotów, z którymi rząd przeprowadza konsultacje

- pisze arcybiskup Gądecki.

Podatek dla księży ustalany jest co roku przez Administrację Skarbową.  Jest on pobierany raz na kwartał, a jego wysokość zależy od wielkości parafii. Proboszczowie w 2019 r. płacili od 434 zł do 1559 zł zryczałtowanego podatku. Podatki płacą również księża pracujący np. w szkołach, lub prowadzący działalność gospodarczą.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy