Reklama

KORONAWIRUS. Depresja - gdzie szukać pomocy? Czym jest? Psycholodzy odpowiadają

Opublikowano:
Autor:

KORONAWIRUS. Depresja - gdzie szukać pomocy? Czym jest? Psycholodzy odpowiadają - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Depresja jest chorobą, zatem wymaga oddziaływań terapeutycznych i leczniczych. Najczęstszymi objawami są: obniżony nastrój,  anhedonia (brak możliwości odczuwania przyjemności), utrata zainteresowań oraz podwyższona męczliwość. Warto być świadomym, że depresji mogą towarzyszyć również inne symptomy, takie jak trudności w koncentracji uwagi, obniżona samoocena, zaburzenia snu i łaknienia, a nawet myśli samobójcze. 

Należy zdawać sobie sprawę, że zaburzenia depresyjne rozpoznaje się zarówno u osób dorosłych, jak również u młodzieży oraz u dzieci. W przypadku tej ostatniej grupy nie zawsze łatwo o postawienie prawidłowej diagnozy, bowiem może ona przejawiać się w postaci nadruchliwości, drażliwości czy trudności w skupieniu uwagi, co czasem bywa mylone z ADHD. Z kolei w przypadku nastolatków objawy depresji mogą być mylone przez rodziców czy opiekunów z okresem dorastania i młodzieńczym buntem. 

Winowajca depresji?

Trudno szukać winnych, odpowiedzialnych za pojawienie się depresji w naszym życiu. Na epizod depresyjny może składać się wiele czynników, na które niejednokrotnie nie mamy wpływu. Możemy tu mówić o skłonnościach genetycznych, traumatycznym wydarzeniu, doznaniu szeroko rozumianej straty, trudnościach szkolnych orz wielu innych czynnikach wyzwalających pojawienie się omawianego zaburzenia. Niezależnie od przyczyny, zawsze należy sięgać po profesjonalne wsparcie i pomoc. 

To naprawdę choroba?

Warto być świadomym, że depresja stanowi rozpoznanie medyczne - zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia. Czynnikami warunkującymi sukces w leczeniu i terapii są m. in.: poziom wsparcia społecznego, sytuacja ekonomiczna, udział w psychoterapii, posiadanie zainteresowań i hobby oraz umiarkowany wysiłek fizyczny. Wiele zależy również od czasu trwania zaburzenia, wieku osoby oraz czynników osobowościowych. Cięższe formy depresji często wymagają konieczności objęcia pomocą psychiatryczną oraz podjęcia odpowiedniego, wyznaczonego przez specjalistę psychiatrii leczenia farmakologicznego. 

Kiedy choruje bliska nam osoba, najlepsze co możemy zrobić to zachęcić ją do podjęcia leczenia i terapii. Należy bezwzględnie unikać bagatelizowania zgłaszanych przez chorego objawów czy pomniejszania odczuwanych przez niego stanów emocjonalnych, a postawić raczej na akceptację, zrozumienie i wsparcie. Zaniepokoić powinny nas przede wszystkim: utrzymujący się obniżony nastrój, płaczliwość, brak energii do działania, problemy ze snem i apetytem oraz trudności z utrzymaniem higieny.

Z kolei kiedy patrzymy na depresję z perspektywy Rodzica, to ważne jest obserwowanie wszelkich zmian w zachowaniu dziecka. Naszą szczególną uwagę powinny zwrócić takie zachowania jak: nagłe ograniczenie aktywności, zaburzenia snu i łaknienia, izolacja społeczna, obniżenie nastroju oraz utrata dotychczasowych zainteresowań. Szybka interwencja pozwoli zaplanować proces efektywnej terapii i leczenia.  Co istotne, w przypadku zgłaszania przez nasze dzieci różnego rodzaju myśli negatywnych takich jak „życie nie ma sensu”; „nic mnie nie obchodzi, wszystko jest mi obojętne”  bardzo ważne jest, aby unikać bagatelizowania czy pomniejszania istoty zgłaszanego przez nich problemu. Należy natomiast okazać dziecku zrozumienie i akceptację dla jego rozterek czy wątpliwości.

Gdzie szukać wsparcia?

Bezpłatne wsparcie dla dzieci i młodzieży oferują powiatowe poradnie psychologiczno- pedagogiczne. Poradnictwo online młodzież może uzyskać  również dzwoniąc na bezpłatny numer telefonu zaufania 116 111. Rozmowa telefoniczna z pewnością nie zastąpi terapii czy wizyty u lekarza psychiatry, jednak może stanowić wstęp do podjęcia dalszych oddziaływań. Osoby dorosłe mogą natomiast uzyskać pomoc psychologiczną w takich instytucjach jak: Poradnia Zdrowia Psychicznego, Centrum Interwencji Kryzysowej, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie czy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

CZYTAJ DALEJ NA DRUGIEJ STRONIE >>

 

mgr Paula Ratusińska-Gromny, mgr Rafał Gromny

Rafał Gromny – psycholog, psycholog transportu, nauczyciel. Założyciel pracowni psychologicznej - Centrum Szkoleń i Badań Psychologicznych Rafał Gromny. Doświadczenie zawodowe zdobywał w poradni zdrowia psychicznego, przychodniach medycznych (konsultacje psychologiczne z zakresu medycyny pracy, rehabilitacja dzieci i młodzieży z różnymi formami niepełnosprawności), szkołach podstawowych, ośrodku wczesnej interwencji, poradni psychologiczno-pedagogicznej. Specjalizuje się w diagnozie i terapii dzieci i młodzieży (tiki, zaburzenia lękowe, zaburzenia nastroju, całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia eksternalizacyjne), konsultuje osoby dorosłe znajdujące się w trudnym położeniu życiowym. Jest uczestnikiem wielu specjalistycznych szkoleń i konferencji naukowych z zakresu: wspierania rozwoju dzieci i młodzieży, diagnozy i terapii psychologicznej.

Paula Ratusińska-Gromny - psycholog, mediator, menedżer oświaty, szkoleniowiec. Pracuje w Centrum Szkoleń i Badań Psychologicznych Rafał Gromny. Doświadczenie zawodowe zdobywała podczas kilkuletniej pracy w przedszkolach i szkole. Od pięciu lat pracuje w poradni psychologiczno-pedagogicznej oraz w Dziennym Domu Pomocy Społecznej. Od kilku lat współpracuje również z Powiatowym Centrum Edukacji w Brzesku, gdzie prowadzi szkolenia dla nauczycieli. W swojej pracy zawodowej zajmuje się prowadzeniem diagnozy psychologicznej, terapią psychologiczną, współprowadzeniem zajęć grupowych dla dzieci czy zajęć warsztatowych przeznaczonych dla Rodziców dzieci przejawiających trudności wychowawcze. Jej zainteresowania zawodowe to przede wszystkim mutyzm wybiórczy – prowadzi terapię dzieci z diagnozą mutyzmu wybiórczego. 

Centrum Szkoleń i Badań Psychologicznych – jesteśmy zespołem specjalistów zajmujących się prowadzeniem oddziaływań psychologicznych. W naszej pracy wykorzystujemy najnowsze dostępne na rynku narzędzia diagnostyczne. Specjalizujemy się w diagnozie i terapii psychologicznej, prowadzimy warsztaty grupowe dla dzieci, szkolenia oraz konsultacje dla rodziców, oraz osób mających trudności w procesie edukacji i wychowywania swojego dziecka. Prowadzimy badania kierowców oraz operatorów sprzętu budowlanego. 
  www.psychologmielec.pl >>  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE