Reklama

Koło ratunkowe dla tarnobrzeskich firm [AKTUALIZACJA]

Opublikowano:
Autor:

Koło ratunkowe dla tarnobrzeskich firm [AKTUALIZACJA] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek ogłosił w jaki sposób samorząd będzie wspierał w czasie kryzysu lokalne firmy. Zapadły pierwsze decyzje dotyczące pomocy dla lokalnego biznesu.

28.04:

Pandemia koronawirusa wstrzymała gospodarkę, a działalność wielu małych i średnich przedsiębiorstw jest zagrożona. Dowiedzieliśmy się, jak nieco ponad miesiąc od zapowiedzi wsparcia dla biznesu, wygląda pomoc firmom z Tarnobrzega.

- W związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego, a przez to utrudnieniem lub uniemożliwieniem prowadzenia działalności gospodarczej prezydent Tarnobrzega podjął decyzję o zastosowaniu działań mających na celu pomoc tarnobrzeskim przedsiębiorcom, którzy prowadzą swoją działalność w gminnych lokalach użytkowych oraz dzierżawią lub wynajmują grunt należący do gminy Tarnobrzeg. W ramach pakietu pomocowego zostało przygotowane Zarządzenie z dnia 14 kwietnia na podstawie którego można ubiegać się o całkowite zwolnienie z konieczności opłacania czynszu najmu w przypadku zamknięcia swojej działalności. Zwolnienie takie będzie przysługiwać także przedsiębiorcom, którzy dobrowolnie zawiesili swoją działalność ze względu na zagrożenie spowodowane koronawirusem. Przedsiębiorcy, którzy nadal prowadzą działalność, ale ich sytuacja ekonomiczna spowodowana epidemią koronawirusa jest trudna, mogą liczyć na odroczenie na trzy miesiące terminu zapłaty czynszu najmu. Po tym okresie istnieje możliwość ubiegania się o udzielenie ulgi w spłacie należności, umorzenie naliczonego czynszu najmu lub rozłożenia na raty. Obecnie rozpatrywanych jest około 20 wniosków złożonych przez najemców, a kolejne wnioski wpływają na bieżąco.

- wyjaśnia Wojciech Lis, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Tarnobrzegu.

Prezydent Miasta ma możliwość udzielania ulg podatkowych na wniosek podatnika. Mowa tutaj o odroczeniu terminu płatności lub rozłożenia zapłaty na raty podatku albo zaległości podatkowej wraz z odsetkami, a także umorzenia w całości lub w części zaległości podatkowej, odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej. Co ważne umorzeniu może podlegać tylko zaległość podatkowa, nie można umorzyć przyszłych zobowiązań. Napływające wnioski rozpatrywane są indywidualnie i powinny dotyczyć okresu, w którym następowały negatywne skutki gospodarcze COVID-19, a trudności finansowe przedsiębiorcy powinny wynikać ze stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

24.03:

W całej Polsce obowiązuje stan epidemii. Władze Tarnobrzega chcą chronić firmy oraz zatrudnionych w nich pracowników i wychodzą z propozycją pomocy dla miejscowych przedsiębiorców.

- Miejmy nadzieje, że jako społeczeństwo nie doświadczymy boleśnie skutków panoszącej się w świecie pandemii. Jednak koronawirus już zabija tarnobrzeskie małe firmy. Wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego, później ogłoszenie epidemii, znacząco ograniczyło działalność firm wielu branż, sporo zmusiło w ogóle do zawieszenia działalności. Część, by wygenerować jakiekolwiek wpływy przeniosły działalność do internetu. Restauracje, cukiernie postawiły na zamawianie przez telefon i szybki odbiór, lub dostawy pod drzwi. Całkowicie zawiesiły działalność centra treningowe, czy usługi, w których dochodzi do bezpośredniego kontaktu z klientem, gabinety kosmetyczne, salony fryzjerskie, ale też małe sklepy z branż, które obecnie nie są w zainteresowaniu klientów. Cieszy wsparcie, jakiego sami mieszkańcy udzielają tarnobrzeskim firmom chociażby udostępniając ich oferty na portalach społecznościowych. Wspierajmy się lokalnie.

- apeluje prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek. 

- Przygotowaliśmy pakiet pomocowy dla lokalnych firm. Nasze propozycje to zwolnienie z czynszów, za czas obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego, przedsiębiorców prowadzących działalność w lokalach wynajętych od gminy, a którzy w związku z koronawirusem zmuszeni byli zawiesić tę działalność. Proponujemy odroczenie płatności podatku od nieruchomości bądź rozłożenia na raty tej płatności. Na czas obowiązywania stanu zagrożenia zawieszamy też opłaty za dzierżawę terenu pod tzw. ogródek letni.

- informuje prezydent Bożek.

Inne propozycje gminy Tarnobrzeg dla lokalnego biznesu to, wstrzymanie działań windykacyjnych: wstrzymanie wysyłki upomnień i wezwań do zapłaty. Pomoc gminy udzielana będzie wyłącznie na wniosek przedsiębiorcy. Prezydent zwraca się jednocześnie z apelem do prywatnych właścicieli lokali handlowo-usługowych, by rozważyli możliwość zmniejszenia czynszów przedsiębiorcom za czas obowiązywania utrudnień.

Propozycje władz Tarnobrzega dla lokalnych przedsiębiorców:

- zwolnienie z czynszu dla prowadzących działalność na mieniu miejskim, którzy musieli zawiesić działalność;
- zawieszone opłaty za dzierżawę terenu;
- odroczenie terminów płatności podatku od nieruchomości bądź rozłożenia na raty;
- wstrzymanie wysyłki upomnień i wezwań do zapłaty.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE