Reklama

Jarosław może stracić 6 mln zł dofinansowania. W tle temat ideologii LGBT

Opublikowano:
Autor:

Jarosław może stracić 6 mln zł dofinansowania. W tle temat ideologii LGBT - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Powiat jarosławski chciał przeznaczyć pieniądze na stworzenie Powiatowego Ogniska Baletowego, jednak po tym jak przyjął deklarację w sprawie powstrzymania ideologii „LGBT”, kwestia ewentualnego dofinansowania wisi na włosku.

Na wstępie należy zaznaczyć, że utrata środków z tzw. funduszy norweskich nie jest przesądzoną, jednak po ostatnich wypowiedziach minister spraw zagranicznych Norwegii Ine Eriksen Soreide ciężko spodziewać się innego obrotu spraw


CZYTAJ TAKŻE:

Co słychać na Podkarpaciu?


Zaczęło się od Kraśnika

Widmo utraty środków wyłoniło się z odpowiedzi minister spraw zagranicznej udzielonej na pisemne zapytanie Anniken Huitfeldt, norweskiej polityk i działaczki Partii Pracy. 

- Poszanowanie praw człowieka jest zasadą zawartą w porozumieniu Norwegii z Polską w sprawie funduszy EOG w latach 2014–2021. Kilka polskich gmin zdecydowało się na tak zwane „strefy wolne od LGBT”, np. Kraśnik we wschodniej Polsce w maju 2019 r. Co minister spraw zagranicznych uczyni wobec Kraśnika i innych polskich gmin, aby fundusze EOG faktycznie chroniły podstawowe prawa człowieka osób LGBT +?


- pytała Anniken Huitfeldt.

Odpowiedź Ine Eriksen Soreide nie pozostawia żadnych złudzeń. Zarówno Kraśnik, jak również inne samorządy, decydujące się na wprowadzenie podobnych uchwał, stracą otrzymane pieniądze. Zaznaczmy, że w w tym gronie znajduje się również powiat jarosławski, który ubiegał się o 6 mln zł.  

- Kraśnik i gminy z podobnymi deklaracjami nie otrzymały wsparcia projektowego w bieżącym okresie finansowania i nie otrzymają takiego wsparcia, dopóki te deklaracje będą ważne. Dotyczy to również wszystkich instytucji znajdujących się pod kontrolą władz miejskich. Nie ma to wpływu na inne podmioty w tych samych gminach.


- odpowiada minister spraw zagranicznych Norwegii.


CZYTAJ TAKŻE: 

Nie żyje Wojciech PszoniakJarosław wolny od ideologii „LGBT”

Deklaracja Rady Powiatu Jarosławskiego została przyjęta jeszcze w czerwcu 2019 roku. W piśmie czytamy, że deklaracja jest skierowana przeciwko osobom, które dążą do rewelacji kulturowej w Polsce atakując wolność słowa, niewinność dzieci, autorytet rodziny i szkoły oraz swobodę przedsiębiorców. 

- Nie damy narzucić sobie wyolbrzymionych problemów i sztucznych konfliktów, które niesie ze sobą ideologia „LGBT”. Proponowane alternatywne wizje człowieka nie liczą się z prawdą o ludzkiej naturze, a odwołują się jedynie do wymyślnych ideologicznych wyobrażeń. 


- czytamy w treści deklaracji. 

W dalszej części pisma czytamy m.in. o tym, że ideologia LGBT stałaby się zagrożeniem dla przyszłości naszego kontynentu i promuje szereg działań o charakterze promującym środowiska homoseksualne i inicjatywy stygmatyzujące w wymiarach społecznych osoby wyznające inny światopogląd lub religię. 

"Będziemy szukać innych możliwości"

Pieniądze, które już trafiły do powiatu jarosławskiego z funduszy norweskich mają zostać przeznaczone na remont zabytkowego budynku przy ul. Tarnowskiego w Jarosławiu, gdzie jeszcze przed wojną znajdowało się Powiatowe Ognisko Baletowe. Cztery lata temu budynek trafił w ręce powiatu, który chce przywrócić jego dawną funkcję. 

Około 6 mln zł, które miałyby być przeznaczone na remont, pochodzi z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli z tzw. funduszy norweskich).  Środki zostały już przekazane. Co zatem władze powiatu sądzą o możliwym wycofaniu dofinansowania?

- Żaden z projektów realizowanych przez powiat jarosławski, na które już pozyskaliśmy lub chcemy pozyskać środki z funduszy zewnętrznych, nie jest i nie będzie wykorzystywany w celach dyskryminacyjnych. Samorząd powiatowy nigdy nie podejmował ani nie będzie realizował projektów, których celem będą jakiekolwiek formy dyskryminacji naszych mieszkańców. 


- wyjaśnia Stanisław Kłopot, starosta jarosławski.

- To nie jest tak, że ono [Powiatowe Ognisko Baletowe – przyp. red.] nie powstanie. Będziemy szukać innych możliwości. Na dzień dzisiejszy nie ma informacji, że stracimy te pieniądze. 


- wyjaśnia Konrad Sawiński ze Starostwa Powiatowego w Jarosławiu.

Od 2019 roku około 105 jednostek samorządu terytorialnego przyjęło podobne uchwały co powiat jarosławski. Wśród nich znajdziemy gminy, powiaty i pięć województw: lubelskie, łódzkie, małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Część z nich przyjęła deklarację „przeciwko ideologii LGBT”. Pozostałe wprowadziły tzw. "Samorządową Kartę Praw Rodziny”, którą opracowali prawnicy z  „Ordo Iuris”. Samorządy, które przyjęły podobne uchwały możemy znaleźć na "Atlasie Nienawiści".

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE