Na wstępie należy zaznaczyć, że utrata środków z tzw. funduszy norweskich nie jest przesądzoną, jednak po ostatnich wypowiedziach minister spraw zagranicznych Norwegii Ine Eriksen Soreide ciężko spodziewać się innego obrotu spraw
CZYTAJ TAKŻE:
Co słychać na Podkarpaciu?
Zaczęło się od Kraśnika
Widmo utraty środków wyłoniło się z odpowiedzi minister spraw zagranicznej udzielonej na pisemne zapytanie Anniken Huitfeldt, norweskiej polityk i działaczki Partii Pracy.
- Poszanowanie praw człowieka jest zasadą zawartą w porozumieniu Norwegii z Polską w sprawie funduszy EOG w latach 2014–2021. Kilka polskich gmin zdecydowało się na tak zwane „strefy wolne od LGBT”, np. Kraśnik we wschodniej Polsce w maju 2019 r. Co minister spraw zagranicznych uczyni wobec Kraśnika i innych polskich gmin, aby fundusze EOG faktycznie chroniły podstawowe prawa człowieka osób LGBT +?
- pytała Anniken Huitfeldt.
Odpowiedź Ine Eriksen Soreide nie pozostawia żadnych złudzeń. Zarówno Kraśnik, jak również inne samorządy, decydujące się na wprowadzenie podobnych uchwał, stracą otrzymane pieniądze. Zaznaczmy, że w w tym gronie znajduje się również powiat jarosławski, który ubiegał się o 6 mln zł.
- Kraśnik i gminy z podobnymi deklaracjami nie otrzymały wsparcia projektowego w bieżącym okresie finansowania i nie otrzymają takiego wsparcia, dopóki te deklaracje będą ważne. Dotyczy to również wszystkich instytucji znajdujących się pod kontrolą władz miejskich. Nie ma to wpływu na inne podmioty w tych samych gminach.
- odpowiada minister spraw zagranicznych Norwegii.
CZYTAJ TAKŻE:
Nie żyje Wojciech Pszoniak
Jarosław wolny od ideologii „LGBT”
Deklaracja Rady Powiatu Jarosławskiego została przyjęta jeszcze w czerwcu 2019 roku. W piśmie czytamy, że deklaracja jest skierowana przeciwko osobom, które dążą do rewelacji kulturowej w Polsce atakując wolność słowa, niewinność dzieci, autorytet rodziny i szkoły oraz swobodę przedsiębiorców.
- Nie damy narzucić sobie wyolbrzymionych problemów i sztucznych konfliktów, które niesie ze sobą ideologia „LGBT”. Proponowane alternatywne wizje człowieka nie liczą się z prawdą o ludzkiej naturze, a odwołują się jedynie do wymyślnych ideologicznych wyobrażeń.
- czytamy w treści deklaracji.
W dalszej części pisma czytamy m.in. o tym, że ideologia LGBT stałaby się zagrożeniem dla przyszłości naszego kontynentu i promuje szereg działań o charakterze promującym środowiska homoseksualne i inicjatywy stygmatyzujące w wymiarach społecznych osoby wyznające inny światopogląd lub religię.
"Będziemy szukać innych możliwości"
Pieniądze, które już trafiły do powiatu jarosławskiego z funduszy norweskich mają zostać przeznaczone na remont zabytkowego budynku przy ul. Tarnowskiego w Jarosławiu, gdzie jeszcze przed wojną znajdowało się Powiatowe Ognisko Baletowe. Cztery lata temu budynek trafił w ręce powiatu, który chce przywrócić jego dawną funkcję.
Około 6 mln zł, które miałyby być przeznaczone na remont, pochodzi z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli z tzw. funduszy norweskich). Środki zostały już przekazane. Co zatem władze powiatu sądzą o możliwym wycofaniu dofinansowania?
- Żaden z projektów realizowanych przez powiat jarosławski, na które już pozyskaliśmy lub chcemy pozyskać środki z funduszy zewnętrznych, nie jest i nie będzie wykorzystywany w celach dyskryminacyjnych. Samorząd powiatowy nigdy nie podejmował ani nie będzie realizował projektów, których celem będą jakiekolwiek formy dyskryminacji naszych mieszkańców.
- wyjaśnia Stanisław Kłopot, starosta jarosławski.
- To nie jest tak, że ono [Powiatowe Ognisko Baletowe – przyp. red.] nie powstanie. Będziemy szukać innych możliwości. Na dzień dzisiejszy nie ma informacji, że stracimy te pieniądze.
- wyjaśnia Konrad Sawiński ze Starostwa Powiatowego w Jarosławiu.
Od 2019 roku około 105 jednostek samorządu terytorialnego przyjęło podobne uchwały co powiat jarosławski. Wśród nich znajdziemy gminy, powiaty i pięć województw: lubelskie, łódzkie, małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Część z nich przyjęła deklarację „przeciwko ideologii LGBT”. Pozostałe wprowadziły tzw. "Samorządową Kartę Praw Rodziny”, którą opracowali prawnicy z „Ordo Iuris”. Samorządy, które przyjęły podobne uchwały możemy znaleźć na "Atlasie Nienawiści".
rafal.bolanowski@korso.pl