Reklama

Jaki początek roku akademickiego czeka rzeszowskich studentów?

Opublikowano:
Autor:

Jaki początek roku akademickiego czeka rzeszowskich studentów? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rzeszowskie uczelnie przygotowują się na rozpoczęcie w październiku nowego roku akademickiego. Pandemia koronawirusa wymusza na uczelniach opracowanie stosownych scenariuszy pracy. Wśród wielu zmiennych jest jeden constans.

Najprawdopodobniej we wrześniu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyda wytyczne dotyczące organizacji zajęć na uczelniach w nowym roku akademickim. Pojawia się jednak coraz więcej głosów, że o ostatecznym kształcie edukacji w danej szkole wyższej, decydować będą rektorzy uczelni. Do czego na dzień dzisiejszy są zobligowane uczelnie, jeżeli chodzi o spełnienie rygorów sanitarnych?


- Są rekomendacje Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego odnośnie różnych scenariuszy. Wiele wytycznych jest bardzo zbliżonych do tych, które dotyczą całego społeczeństwa. Mowa m.in. o dystansie i obowiązku noszenia maseczek.


- tłumaczy dr Maciej Ulita, rzecznik Uniwersytetu Rzeszowskiego

Nowych wytycznych nie ma. Do października pozostał ponad miesiąc i większość rzeszowskich uczelni zakłada, że do standardowej edukacji już nie powrócimy, w związku z czym nastawia się na model hybrydowy, łączący naukę na uczelni z edukacją za pośrednictwem Internetu. 


- Najbardziej prawdopodobny jest model hybrydowy. 


- dodaje dr Ulita.

W podobnym tonie wypowiadają się osoby z Politechniki Rzeszowskiej i Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.  Pomimo wielu niewiadomych, zgodnie twierdzą, że przyszłością studentów edukacja w modelu mieszanym. 


- My jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz. Stawiamy, że w 80 proc. edukacja na naszej uczelni będzie w formie zdalnej. 


- zdradza dr Anna Karwacka, rzecznik prasowy Politechniki Rzeszowskiej. 


- Wszelkie zmiany zostały przygotowane. Uczelnia jest gotowa na model hybrydowy.


- informuje Ksenia Burghardt, młodszy specjalista ds. mediów w WSIZ Rzeszów.

Poza form kształcenia, kolejną niewiadomą pozostaje kwestia praktyk studenckich., gdyż ciężko będzie przeprowadzić m.in. praktykę nauczycielską w innym miejscu niż w szkole. Pewne jest jedno - termin rozpoczęcia roku akademickiego 2020/2021 na uczelniach nie jest zagrożony.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE