Reklama

Imponujący dworzec kolejowy w Sędziszowie Małopolskim [VIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Imponujący dworzec kolejowy w Sędziszowie Małopolskim [VIDEO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nowo wybudowany dworzec w Sędziszowie Małopolskim został 2 lipca udostępniony podróżnym. Łączny koszt tej inwestycji to ponad 5 milionów złotych, z czego w 3,06 miliona złotych pochodzi ze funduszy unijnych programu Infrastruktura i Środowisko. W uroczystości otwarcia udział wzięła minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

- Dworzec to pierwsze miejsce, z którym stykają się podróżni po opuszczeniu pociągu, jest to swoista wizytówka miasta, dlatego ważne jest, aby było to miejsce funkcjonalne a zarazem cieszące oko. Nowo otwarty dworzec w Sędziszowie Małopolskim jest nowoczesny, energooszczędny, proekologiczny i co ważne przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Swój udział w modernizacji obiektu mają fundusze unijne, które pomagają odmieniać oblicze polskich dworców.

- powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Nowy obiekt to budynek parterowy, składający się z dwóch niezależnych części połączonych wiatą. Dworzec dostosowany jest do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością, w tym dla osób z niepełnosprawnością. Wprowadzono tu szereg usprawnień dla osób niedowidzących i niewidzących – ścieżki prowadzące w budynku i jego otoczeniu, oznaczenia w alfabecie Braille`a, kontrastowe zestawienie kolorystyki wnętrz dworca, a także tablice dotykowe z planem obiektu.

Wewnątrz znajdą się ogrzewana poczekalnia, kasa biletowa z obniżonym okienkiem oraz ogólnodostępne toalety wyposażone w przewijak. Pod wiatą łączącą dwie części dworca umieszczono ławki dla podróżnych oraz stojaki rowerowe wraz ze stacją naprawy rowerów. Po zachodniej stronie zlokalizowano parking.

Na dworcu zastosowano również rozwiązania proekologiczne, które w połączeniu z systemem inteligentnego zarządzania budynkiem BMS (Building Management System) sprawią, że dworzec będzie energooszczędny. Kompleks posiada energooszczędne oświetlenie wraz z czujnikami automatycznie dopasowującymi natężenie światła do pory dnia oraz obecności osób na dworcu. Budynek został wyposażony również w systemy odzysku wody deszczowej. Dworzec został wyposażony w monitoring wizyjny, kontroli dostępu, sygnalizacje włamania i napadu oraz detekcji i sygnalizacji pożaru. Obiekt zgodnie z obowiązującymi standardami został również wyposażony w elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowoczesny system informacji głosowej.

W Sędziszowie Małopolskim to pierwszy budynek dworca udostępniony podróżnym po modernizacji w województwie podkarpackim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych (PID) na lata 2016-2023, a osiemnasty w całej Polsce. To również pierwsza z PID inwestycja dofinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE