Reklama

Ile zarabiamy na Podkarpaciu? Statystyki a rzeczywistość

Opublikowano:
Autor:

Ile zarabiamy na Podkarpaciu? Statystyki a rzeczywistość - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Główny Urząd Statystyczny opublikował raport na temat zarobków w Polsce z podziałem na województwa i powiaty. Czy to, co pokazują statystyki ma cokolwiek wspólnego z rzeczywistością. Zastanawiamy się i pytamy Ciebie: jak to jest z naszymi zarobkami?

Dane o zarobkach Polaków udostępnił GUS i dotyczą one podsumowania za 2018 rok. Ponadto GUS podaje je w ujęciu brutto, z zaliczkami na podatek dochodowy od osób fizycznych i ze składkami na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne, czyli emerytalne, rentowe i chorobowe, płaconymi przez ubezpieczonego pracownika. Nie obejmują one podmiotów gospodarczych, gdzie pracuje do 9 osób.

Dla porównania zaznaczmy, że w skali kraju to w Jastrzębiu-Zdroju w województwie śląskim (nie w Warszawie, jak się zazwyczaj myśli) zarabia się średnio najwięcej. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wynosi tam 8121 zł, co daje 168 procent średniej krajowej. Według GUS średnia krajowa wynosi 4835 złotych. Skąd może wynikać taka stawka? Zawyżać ją mogą pracownicy kopalń, a w szczególności ci na wyższych stanowiskach. Drugie miejsce zajmuje Warszawa, tu średnie wynagrodzenie wynosi 6433 zł - to 133 procent średniej krajowej. A gdzie w Polsce zarabia się najmniej? Przeciętna pensja w Grudziądzu to 3743 zł, co stanowi 77 procent średniej krajowej. To najniższy wskaźnik.

Według statystyk, na Podkarpaciu najlepiej zarabia się w Rzeszowie - 4801 zł, choć kwota ta nie przekracza średniej krajowej. Dla porównania: Przemyśl - 3829 zł, Krosno - 3877 zł, Tarnobrzeg - 3809 zł brutto. Sumując dane, wiemy, że w naszym regionie przeciętne wynagrodzenie to nieco ponad 4 tys. zł. brutto.

Uwaga, mieszkańcy powiatu mieleckiego! Biorąc pod uwagę powiaty, to u Was zarabia się najlepiej na Podkarpaciu! Średnie Wasze zarobki to kwota 4288 zł, ale dogania Was powiat stalowowolski (4269 zł). Trzecie miejsce przypada powiatowi leskiemu - 4172 zł. Najsłabiej w województwie wypadają powiat strzyżowski (3461 zł), niżański (3476 zł) i krośnieński (3500 zł).

Zgadzasz się ze statystykami? Weź udział w ankiecie:

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE