Reklama

Honorowy obywatel Rzeszowa Jan Łopuski nie żyje

Opublikowano:
Autor:

Honorowy obywatel Rzeszowa Jan Łopuski nie żyje - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości We wtorek 10 września 2019 r. w wieku 102 lat zmarł prof. dr hab. Jan Łopuski – ostatni oficer Komendy Obwodu ZWZ-AK Dębica, oficer broni Inspektoratu AK Rzeszów, uczestnik wojny obronnej 1939 r., żołnierz ZWZ-AK, więzień NKWD, żołnierz 2. Korpusu PSZ, wybitny profesor z zakresu prawa handlowego i ubezpieczeniowego, dziekan Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu.

Urodził się 3 stycznia 1917 r. w Strzegocicach koło Dębicy. W 1939 r. ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1939 r. walczył w wojnie obronnej w 24. Dywizji Piechoty, był żołnierzem Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej Obwodu Dębica, od maja 1944 r. oficerem broni Inspektoratu AK Rzeszów. Został aresztowany i wywieziony do ZSRR, gdzie przez kilka miesięcy był więziony w łagrach. Po powrocie do Polski wyjechał na Zachód. Służył w 3. Dywizji Strzelców Karpackich we Włoszech. W 1947 r. powrócił do kraju. Pracował w Gdyni, a następnie w Toruniu, na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, gdzie był m.in. dziekanem prawa.

Profesor Jan Łopuski opublikował ponad 300 prac naukowych oraz wspomnienia z okresu walki o wolną Polskę: ,,Pozostać sobą w Polsce Ludowej. Życie w cieniu podejrzeń",  ,,Opowiadania wojenne", ,,Losy Armii Krajowej na Rzeszowszczyźnie" - która była jedną z pierwszych publikacji traktujących o zbrodniczej działalności komunistycznego aparatu represji. W latach 80. ubiegłego wieku brał udział w organizowanych w Rzeszowie Katolickich Tygodniach Historycznych, w 1987 r. był jednym z założycieli Duszpasterstwa Kombatantów Armii Krajowej. Odbył wiele spotkań z młodzieżą, by przekazywać kolejnym pokoleniom Polaków pamięć o działalności Armii Krajowej.

Profesor Jan Łopuski został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Był Honorowym Obywatelem Rzeszowa, został wyróżniony medalami UMK Convallaria Copernicana i Medal „Thorunium”. W 2010 r. Instytut Pamięci Narodowej nadał Profesorowi tytuł Kustosza Pamięci Narodowej IPN.

Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w środę 18 września 2019 roku, o godzinie 13.00, w kościele św. Jakuba w Gdańsku Oliwie, pogrzeb odbędzie się bezpośrednio po mszy św. o godzinie 14.00 na cmentarzu w Oliwie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE