Reklama

Hiszpańscy specjaliści podpatrują hodowlę głuszców na Podkarpaciu [FOTO FILM]

Opublikowano: ndz, 19 sty 2020 10:39
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Do Nadleśnictwa w Leżajsku przyjechali specjaliści z Hiszpanii, którzy są odpowiedzialni w swoim kraju za hodowlę głuszca kantabryjskiego. W naszym kraju głuszec pozostaje pod ochroną od ćwierć wieku, a Lasy Państwowe od wielu lat prowadzą specjalistyczne ośrodki jego hodowli. Radzimy sobie w tym tak dobrze, że przyjeżdżają do nas delegacje zza granicy.

Leżajskie hodowle odwiedzili eksperci z ośrodka hodowli głuszca w hiszpańskich prowincjach Asturia i Kastylia i León. Dr Maria Suarez Alvarez - narodowy koordnator projektu hodowli głuszca kantabryjskiego oraz Daniel Pinto Parada, odpowiedzialny za projekt chowu ptaka w Kastylii i León, zapoznali się ze sposobem hodowli leśnego kuraka w ośrodku w Nadleśnictwie Leżajsk (RDLP w Krośnie).

Podkarpaccy leśnicy dokładnie tłumaczyli Hiszpanom, jak prowadzona jest hodowla głuszca - od procesu inkubacji jaj, przez wychów młodych pisklaków w odchowalni i boksach, po metody postępowania z dorosłymi osobnikami. Iberyjscy specjaliści poznali także sposób prowadzenia edukacji w ośrodku, gdzie można podziwiać ptaki zza luster weneckich.

Obecnie w hodowli w Leżajsku jest 19 kur i 12 kogutów. Siedem z tych ptaków pochodzi z Lasów Janowskich, zatem posiada geny miejscowej populacji. Wśród nich znajdują się dwa dorosłe ptaki - kura i kogut, a pozostała piątka to młodziki wyklute w 2019 roku. Od dziewięciu lat leżajski ośrodek przechodzi szereg modernizacji, budowane są nowe boksy oraz odchowalnie dla piskląt. Po wszystkich innowacjach, hodowla głuszca w Leżajsku jest w stanie utrzymać do 50 dorosłych osobników i corocznie wychować ok. 100 młodych.

Można powiedzieć, że to prawdziwa chluba dla naszych podkarpackich lasów i wśród Nadleśnictw. Nic dziwnego, że Hiszpanie przyjechali aż tutaj. Ośrodek hodowli głuszców w Leżajsku tak naprawdę cały czas się udoskonala, w 2019 roku wybudowano również zaplecze dla chowu, które stanowi miejsce zapewnienia sterylnego przygotowywania pokarmów. Budynek ten to także pomieszczenia dla pracowników w celu utrzymania wysokich standardów zoohigieny, możliwość nadzorowania i obsługi hodowli przez całą dobę w okresie lęgów.

Cieszymy się, że Podkarpackie Nadleśnictwo w Leżajsku może poszczycić się takimi, naprawdę europejskimi standardami. Lekcja, którą wynieśli hiszpańscy specjaliści z odwiedzin ośrodka, z pewnością przyczyni się do dalszego rozrostu populacji głuszca kantabryjskiego w ich ojczyźnie. 

Głuszec kantabryjski (Tetrao urogallus cantabricus) jest podgatunkiem głuszca zwyczajnego, zamieszkuje północno-zachodnią Hiszpanie.

Zobacz głuszce w leżajskiej hodowli:

Zobacz również:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.