Reklama

Handlowali zaproszeniami dla obywateli Ukrainy

Opublikowano:
Autor:

Handlowali zaproszeniami dla obywateli Ukrainy  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Sądzie Okręgowym w Przemyślu zapadły wyroki skazujące dla 16 członków grupy przestępczej organizującej cudzoziemcom nielegalne przekraczanie granicy. Szef grupy załatwiał obywatelom Ukrainy zaproszenia niezbędne do uzyskania wiz, a zwerbowanym do współpracy gościnnym Polakom oferował kilkadziesiąt złotych i "zakrapiany obiad".

W Sądzie Okręgowym w Przemyślu zapadły wyroki skazujące wobec 16 członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym procederem migracyjnym.  Śledztwo nadzorowała Prokuratura Okręgowa w Przemyślu. Szefem grupy był 55-letni Polak, mieszkaniec Jarosławia. Mężczyzna werbował wśród znajomych osoby, które "zapraszały" obywateli Ukrainy. Na podstawie fikcyjnych zaproszeń cudzoziemcy uzyskiwali wizy, a następnie wjeżdżali do Unii Europejskiej.

Mieszańcy Podkarpacia, którzy zaangażowali się w proceder, byli specjalnie do tego przygotowani. Przed złożeniem stosownych wniosków w Urzędzie Wojewódzkim „zapraszający” otwierali rachunek bankowy. Następnie na to konto szef szajki przelewał około 15 tysięcy dolarów, co miało potwierdzać posiadanie środków na pokrycie kosztów pobytu cudzoziemca.

Gościnni mieszkańcy Podkarpacia otrzymywali w zamian po 50 złotych za fikcyjne zaproszenie. Fundowano im również "zakrapiany obiad". Gotowe zaproszenia były odsprzedawane obywatelom Ukrainy za kwotę od 1 tysiąca do 2 tysięcy złotych. Jak ustalili strażnicy graniczni w ten sposób około 150 obywateli Ukrainy otrzymało wizy, a następnie wjechało do Polski oraz do Czech.  

Podczas przeszukań trzech lokali należących do członków grupy ujawniono: potwierdzenia otwarcia rachunków bankowych, wyciągi bankowe, kserokopie paszportów oraz 1500 paczek nielegalnych papierosów o szacunkowej wartości 21 tysięcy złotych. W ramach prowadzonego śledztwa zabezpieczono na poczet kar grożących podejrzanym mienie o wartości 100 tysięcy złotych.

Zebrany materiał dowodowy w sprawie pozwolił na wydanie postanowienia o przedstawieniu zarzutów w stosunku do 22 osób - obywateli Polski w wieku od 30 do 60 lat, z czego szesnastu poddało się dobrowolnie karze - wyrokom w zawieszeniu (6 miesięcy do 1 roku) oraz grzywnom (1-4 tysięcy złotych). Wobec pozostałych Straż Graniczna nadal prowadzi postępowania.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE