Reklama

Grób sprzed 1900 lat p.n.e. odkrył tajemnicę. Sprawdź jaką [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Grób sprzed 1900 lat p.n.e. odkrył tajemnicę. Sprawdź jaką [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Grób z epoki brązu został przypadkiem odkryty pod Sandomierzem - w Słupczy. Właściciele działki, na której znajdował się grób natychmiast powiadomili Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. I zaczęły się ratownicze badania archeologiczne.

W gminie Dwikozy Małgorzata i Marek Basakowie chcieli przygotować prywatny teren pod winnicę. Jak podaje Gość Sandomierski, na świeżo zaoranym stoku zauważyli kilka dużych kamieni, przepalony na kolor pomarańczowy less oraz fragmenty naczyń glinianych, kości i węgli drzewnych. Powiadomili sandomierską delegaturę Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Przeprowadzone zostały ratownicze badania archeologiczne, choć grób okazał się bardzo zniszczony nie tylko przez obecne prace ziemne ale także przez wcześniejsze użytkowanie rolnicze tego terenu oraz erozję stoku.

Jak podał Gość Sandomierski, mimo wszystko uzyskano szereg informacji na temat formy grobu i rytuału pogrzebowego oraz wydobyto i zabezpieczono również złożone w nim szczątki zmarłych i towarzyszące im przedmioty.

Tak znalezisko opisał Marek Florek z sandomierskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków:

- Odkryty grób miał prawdopodobnie formę niszy bądź jamy wkopanej w stromy lessowy stok. Wewnątrz złożono ciała co najmniej jednej osoby dorosłej i jednego dziecka. Dokładną liczbę, wiek i płeć osób pochowanych w grobie powinny wyjaśnić szczegółowe analizy antropologiczne. Po złożeniu do grobu zmarli zostali poddani kremacji. Jej świadectwem jest przepalony na pomarańczowy kolor less na dnie i ściankach jamy grobowej. Na niektórych przepalonych kościach widoczne są ślady (niewielkie kropelki) zaschniętego szkliwa, zapewne pochodzące ze stopionych drobnych ozdób szklanych, prawdopodobnie paciorków naszytych na stroje zmarłych. Po dokonaniu kremacji do grobu złożono naczynia – dar dla zmarłych, a wejście do niego zastawiono kamieniami.

Czego jeszcze dowiadujemy się ze znaleziska? Forma grobu i zastosowany rytuał pogrzebowy nawiązują do popularnej w epoce brązu idei grobu jako domu zmarłych. Grób nie tylko przypomina dom, czasami wręcz stanowi jego dokładne odzwierciedlenie, ale również chowani są w nim członkowie jednej rodziny lub rodu, spokrewnieni i spowinowaceni ze sobą, którzy za życia mieszkali wspólnie.

Zmarli w takim grobie - domu składani byli sukcesywnie, a gdy uznano że wszyscy, którzy powinni być w nim pochowani już zostali w nim złożeni, grób był zamykany. Czasami zamknięcie grobu, zwłaszcza gdy zbudowany był on z użyciem drewna, poprzedzone było jego spaleniem bądź przynajmniej spaleniem znajdujących się wewnątrz szczątków zmarłych. Zabieg taki miał prawdopodobnie ułatwić ich zbiorowe odejście w zaświaty - czytamy w Gościu Sandomierskim.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE