Reklama

Gowin: Przeznaczymy 1 mld zł na pomoc dla gmin górskich

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii

Gowin: Przeznaczymy 1 mld zł na pomoc dla gmin górskich - Zdjęcie główne

Na zdjęciu Jarosław Gowin | foto Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin przedstawił 11 stycznia plan wsparcia dla gmin górskich. Łącznie na pomoc zarezerwowano 1 mln zł.

Pomoc dla gmin górskich dotkniętych przez wprowadzone obostrzeń zapowiedział Jarosław Gowin na konferencji prasowej 11 stycznia. Przygotowane rozwiązania przewidują dopłaty z tytułu utraconych przez gminę dochodów i wsparcie inwestycji w gminach.

Obecny na konferencji prasowej Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, informował, że w gminach górskich, w gminach turystycznych ruch spadł w stosunku do zeszłego roku o 70 procent.

Kto może liczyć na pomoc?

Gminy położone na terenach górskich mogą liczyć na dwa rodzaje wsparcia. 

Pierwszy rodzaj wsparcia finansowego dotyczy dofinansowań w wysokości 40 procent średniorocznej wartości wydatków na inwestycje w latach 2016-2020. Kwota dofinansowania z tego tytułu może wynieść nie więcej niż 8 mln zł na jedną gminę. Podstawą wyliczenia wysokości wsparcia mają być wydatki poniesione przez gminę na inwestycje w latach 2016-2020.

Kolejna forma pomocy obejmuje dofinansowanie w wysokości 80 procent utraconych przez gminę dochodów z powodu zwolnienia w pierwszym kwartale 2021 roku przez gminę z podatku od nieruchomości, wybranych gruntów i budynków. 

Chodzi o utratę dochodów z powodu zwolnienia w I kwartale 2021 r. z podatku od nieruchomości w zakresie usług hotelarskich, czy tych oferowanych w ramach działalności kolejek linowych (w tym naziemnych) oraz wyciągów narciarskich. Dofinansowanie z programu dla jednej gminy ma wynieść 80 proc. utraconych dochodów.

- Te środki trafią do gmin górskich w ciągu najbliższych tygodni, w ciągu miesiąca od podjęcia uchwały przez Radę Ministrów. 

- przekonuje Jarosław Gowin dodając:

 - Zapewne stanie się to jutro albo na następnym posiedzeniu rządu.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy