Reklama

Gigantyczne kolejki na uczelni. Studenci ŚPIĄ na KORYTARZACH [FOTO FILM]

Opublikowano:
Autor:

Gigantyczne kolejki na uczelni. Studenci ŚPIĄ na KORYTARZACH [FOTO FILM] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Studenci Politechniki Rzeszowskiej przychodzą o 4 nad ranem, aby złożyć wniosek o stypendium socjalne. Przynoszą ze sobą koce, czekają po kilkanaście godzin. Sprawa została nagłośniona przez użytkownika portalu Wykop.

Sprawa gigantycznych kolejek do składania wniosków o stypendia socjalne wypłynęła do Internetu i stała się bardzo głośna dzięki użytkownikowi supremee z popularnego portalu Wykop.pl. Na Wykopie czytamy: 

 

Rozchodzi się o stypendium socjalne a konkretniej o kolejki do złożenia stypendium. Miałem to szczęście, że w pierwszym dniu terminu składania wniosków złożyłem wniosek bez stania w kolecje. Mija jutro 2-gi tydzień a od ponad tygodnia kolejki do złożenia są takie długie, że stoi się w nich po pare godzin a nawet można nie złożyć wniosku danego dnia. Rok temu wnioski składało się w budynku przeznaczonym do spraw stypendialnych i każdy wydział miał swoje okienko. W tym roku dany budynek teraz przechodzi remont i biuro stypendialne zostało przeniesione do budynku studium języków obcych. Dane biuro to jeden pokój, w którym jak byłem były 3 stanowiska do złożenia wniosków. Ponoć jest ok. 6k studentów ubiegających się o stypendium socjalne. (pisownia oryginalna).

 

Sytuacja jest kuriozalna, studenci sami nie wiedzą, czy mają się śmiać, czy płakać. Na ich grupie na Facebooku powstają już memy na ten temat. Sprawą zajęły się lokalne media, jak i również telewizja studencka. Poniżej udostępniamy materiał wideo Hi5 - Rzeszowska Telewizja Studencka:  

 

 

Dlaczego doszło do tak niewiarygodnej sprawy? Uczelnia tłumaczy: są dwa powody.


Rozmawialiśmy z Janem Rybakiem, rzecznikiem prasowym Politechniki Rzeszowskiej. Powiedział nam, że na taką sytuację złożyły się dwa czynniki.

Pierwszym są wprowadzone zmiany w systemie USOS [od red.: Uniwersytecki System Obsługi Studiów, czyli system informatyczny służący do zarządzania tokiem studiów w szkole wyższej]. One się opóźniały, czekaliśmy na nie, nie tylko my, ale wszystkie szkoły wyższe. Kiedy już mieliśmy ten system, musieliśmy go dostosować do naszych regulaminów i przetestować. To dlatego zamiast zacząć przyjmować wnioski w połowie czerwca, jak to było w zeszłym roku, mogliśmy zacząć od połowy października - przekazał nam przedstawiciel politechniki, zaznaczając, że jest to przyczyna zupełnie niezależna od uczelni.


Drugą sprawą jest to, że komisja stypendialna pracowała w budynku O. To jest budowla starej stołówki. Tam zaczął się remont, którego nie mogliśmy odwlec. Wiedzieliśmy, że to może utrudnić pracę, ale dostaliśmy na niego dofinansowanie od marszałka. Warunkiem było wykorzystanie środków do końca tego roku. Z naszej strony byłoby niegospodarnością gdybyśmy wstrzymali ten remont - powiedział nam Jan Rybak.

 

Obie te sytuacje dołożyły cegiełkę do tego, co obecnie dzieje się na największej rzeszowskiej uczelni.

 

Staramy się i robimy, co możemy, aby pomóc studentom w tej trudnej sytuacji. Liczba osób przyjmujących wnioski została zwiększona do 8, a następnie do 10. Nie możemy tam ulokować np. 50 ludzi, bo komisja w budynku J znajduje się gościnnie, ponadto są tam tylko 2 pokoje. I tak przenieśliśmy część komisji na Wydział Elektrotechniki i Informatyki, ale tam nadal jest tylko jedna osoba. 

- przekazał nam rzecznik PR, zaznaczając, że dodatkowo zwiększona została ilość dni przyjmowania, wcześniej były to wtorek i czwartek. Zaproponowaliśmy, że może dobrym pomysłem na czas przyjmowania wniosków byłoby wydłużenie godzin pracy. Jan Rybak zapewnił nas, że uczelnia rozważy taką opcję.


Jak długo studenci będą czekać w kolejkach "po wnioski"? Do 6 listopada z możliwością przedłużenia, jeśli będzie taka potrzeba.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE