Bazylika Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore), jedno z czterech kościołów patriarchalnych w Rzymie, stanie się miejscem wiecznego spoczynku Ojca Świętego. To tu Franciszek przychodził na modlitwę przed każdym ważnym wydarzeniem swojego pontyfikatu, każdą zagraniczną podróżą i tu wracał, by podziękować za jej przebieg.
Obecnym archiprezbiterem bazyliki jest polski kardynał Stanisław Ryłko.
Skromniej, ale symbolicznie
Papież Franciszek uprościł także rytuał własnego pochówku. W odróżnieniu od dotychczasowej tradycji, jego ciało nie zostanie złożone w trzech trumnach (drewnianej, cynkowej i ponownie drewnianej), lecz tylko w dwóch – z cynku i drewna.Nagrobek zostanie wykonany z kamienia liguryjskiego – materiału pochodzącego z regionu, z którego wywodzili się dziadkowie Franciszka. To subtelne nawiązanie do rodzinnych korzeni papieża, którego przodkowie pochodzili z Ligurii i Piemontu.
Grób papieża zostanie umiejscowiony w pobliżu Kaplicy Sforzów, jednej z kaplic bazyliki Matki Bożej Większej.
Zerwanie z tradycją po raz pierwszy od ponad wieku
To pierwsza taka decyzja od 120 lat. Dotąd zmarli papieże byli chowani w Grotach Watykańskich – podziemnych kryptach Bazyliki św. Piotra, które od wieków stanowią miejsce pochówku biskupów Rzymu. Tam też spoczywają m.in. Benedykt XVI, a wcześniej św. Jan Paweł II, który po beatyfikacji został przeniesiony do kaplicy św. Sebastiana na wyższym poziomie bazyliki.Po pogrzebie Franciszka – jak nakazuje tradycja – natychmiast rozpoczną się przygotowania do konklawe, które ma wyłonić jego następcę. Świat katolicki wkroczy w okres sede vacante – czasu bez papieża.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.