Reklama

Gdzie pojechać, co zobaczyć – Park Owadów i Pajęczaków

Opublikowano:
Autor:

Gdzie pojechać, co zobaczyć – Park Owadów i Pajęczaków - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Gigantyczne owady to gratka nie tylko dla najmłodszych – w Stobiernej koło Dębicy istnieje niezwykły park, usytuowany na zboczu, gdzie można spotkać nie lada atrakcje. Wiernie zbudowane figury 17 owadów i pajęczaków zostały powiększone aż 200-krotnie!

Zamysł był bardzo ciekawy i prosty zarazem: pokazać owady żyjące na co dzień w polskich lasach, sadach i pastwiskach, jak również występujące w obrębie gospodarstw domowych. Dzięki ogromnemu powiększeniu i precyzyjnemu odwzorowaniu budowy anatomicznej, zwiedzający mogą bardzo dokładnie przyjrzeć się wszelkim szczegółom budowy owadów. Wykonane za ponad 100 tys. zł repliki z tworzywa sztucznego zapewniają odporność na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Umieszczona obok każdego eksponatu tablica informacyjna zawiera przeróżne ciekawostki na temat każdego z nich, co w przystępny sposób pozwala poszerzyć i utrwalić wiedzę przyrodniczą. Samo zwiedzanie jest darmowe i odbywa się w weekendy, kiedy to można skorzystać z obiektu w godzinach 14:00–18:00. Oprócz tego w dni powszednie dostępne jest zwiedzanie przez osoby indywidualnie oraz grupy szkolne po wcześniejszym umówieniu telefonicznym.

Na własne oczy przekonałem się, jak rzeczywiście kolorowa ważka czy biedronka przyciągają najmłodszych, budząc wielkie zainteresowanie. Spotkane dzieci były zachwycone i nie spodziewały się, że owady mogą być tak ciekawe. Ważna dla nich była też możliwość dotykania owadów, których niekiedy w rzeczywistości się boją. Ta atrakcja faktycznie może ściągać turystów nie tylko z okolicy, ale i z innych województw – prezentowane rekonstrukcje wyglądają bardzo autentycznie. Plener i zielone otoczenie są dodatkowym atutem tego miejsca.

Szersza koncepcja

Park Owadów i Pajęczaków powstał 7 lat temu w pobliżu Centrum Edukacji Ekologicznej, będącego innowacyjnym ośrodkiem edukacyjnym. Projekt ten został dofinansowany ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, służąc ochronie środowiska biologicznego i krajobrazowego. W skład tego Centrum wchodzi m.in. Tradycyjna Galicyjska Chata, którą również miałem okazję zwiedzić, a także Enklawa Genetyczna, skupiająca 40 odmian drzew owocowych charakterystycznych dla Podkarpacia.

To miejsce nie tylko stwarza możliwości poszerzania wiedzy poprzez naukę warsztatową, ale w sposób namacalny uświadamia dzieciom i młodzieży aktualny stan i znaczenie ochrony przyrody. Daje też możliwości rozwijania i kształtowania świadomości ekologicznej: warsztaty entomologiczne i pszczelarskie prowadzone są w sposób bardzo interesujący, wciągający i aktywizujący uczestników.

I pomyśleć, że to wszystko znajduje się tak niedaleko ...

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE