Reklama

Emerytura równa dla każdego! System emerytalny na "glinianych nogach"

Opublikowano:
Autor:

Emerytura równa dla każdego! System emerytalny na "glinianych nogach" - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 1200-1500 zł emerytury obywatelskiej. Nisko i równo dla wszystkich. Premier Mateusz Morawiecki już w 2016 roku mówił o możliwości wprowadzenia emerytury obywatelskiej. Jej zwolennikiem jest również Jarosław Gowin, lider Porozumienia.

Przedstawiciele rządu przestali już tonować nastroje i udawać, że z systemem emerytalnym wszystko jest w porządku. Na niedawno zakończonym Forum Ekonomicznym w Karpaczu prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska bez ogródek mówiła co w najbliższych latach czeka nasz system emerytalny. Według słów pani prezes w 2059 roku na 100 osób w wieku poprodukcyjnym będzie przypadało 76 osób w wieku produkcyjnym, a w 2080 już tylko 69 osób. Jeśli dziś przeciętna emerytura to 56 proc. średniego wynagrodzenia, to za kilka lat będzie tylko 25 proc.

System emerytalny jest tak zbudowany, że odprowadzane aktualnie przez nas składki emerytalne odkładają się na naszych kontach, ale tylko wirtualnie. W rzeczywistości to z naszych aktualnych składek wypłacane są emerytury dla osób starszych.

Do tej pory było też tak, że na jednego emeryta przypadało ponad 2 osoby w wieku produkcyjnym. Już teraz państwo co roku dopłacało dziesiątki miliardów do emerytur, ale na słabe emerytury to jeszcze wystarczało. Demografia jest jednak nieubłagana. Rodzi się coraz mniej dzieci (500+ nic to nie zmieniło) co oznacza, że ubywa młodych w wieku produkcyjnym, a z drugiej strony ludzie żyją dłużej czyli przybywa emerytów.

Czytaj także:

Ta fatalna demografia uderza przede wszystkim w ludzi młodych. Bo choć będą płacić większe składki na utrzymanie systemu emerytalnego, to jak sami za 20-30 lat będą odchodzić na emeryturę czeka ich klepanie biedy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE